Канадска компанија „Борон Оне“ саопштио је да је њена филијала у Србији, фирма „Балкан Голд“, потписала Писмо о намерама са Рудницима каменог угља „Ресавица“ које се односи на реновирање рудника борних минерала Побрђе у Ресавици.
Потенцијална сарадња везана је за развоје пројекта руде бора, у рејону Пискања, који је већ у власништву Канађана, објавио је портал еКапија.
„Борон Оне“, који се до пре две године звао „Ерин Вентурес“, у рејону Пискања у близини напуштених рудника угља код Баљевца на Ибру, пронашао је 2020. године резерве руде бора чија је бруто вредност већа од две милијарде долара и намерава да отвори рудник у наредних неколико година.
Рудник Побрђе налази се на око 2,5 километара од лежишта Пискања у Јарандолском басену у јужној Србији, а њиме управљају Ибарски рудници.
У овом руднику држава је деведесетих први пут започела пробну експлоатацију руде бората у Србији и он већ више од деценије послује као рудник бора, а минерали пронађени у Побрђу укључују првенствено колеманит који се користи за заустављање нуклеарне реакције у нуклеарним реакторима и заштиту од радиоктивних зрачења, као и мање резерве хаулита.
Према речима председника компаније „Борон Оне“ Тима Данијелса, део писма о намерама је и аквизиција стратешких рударских средстава рудника Побрђе која тренутно припадају Ибарским рудницима.
„Тренутно дефинишемо договор базиран на Писму о намерама. Ово је елегантно решење за проблеме обе компаније, као и локалне заједнице. Наиме, Ибарским рудницима и руднику Побрђе међу њима, следи затварање у наредних 18, а најдуже 24 месеци, јер је вађење каменог угља достигло свој економски животни век, а српска влада их последњих година одржава у животу више као социјалну компоненту, јер не знају шта ће са неколико стотина рудара који тамо раде“, рекао је Данијелс у интервјуу за канадску медијску групацију ФТМИГ, пренеле је еКапија.
Он је навео да је Побрђе мали рудник, али да има низ предности јер већ има лиценцу за рударење и тамо се вади борат више од деценије.
Данијелс је истакао да Ибарски рудници послују већ 100 година и да њихова средства могу да се користе и даље.
„У Побрђу је за ‘Борон Оне’ од значаја пре свега земљиште. Оно се налази близу Пискање и ту бисмо извлачили руду на површину када отворимо рудник, а осим тога већ има и приступне путеве и сву потребну инфарструктуру, пруга је 200 метара од нашег депозита и директно је повезана да лукама у Црној Гори и Хрватској, што значи лак приступ морским путевима, као и речној луци у Београду одакле се Дунавом долази до срца Европе“, навео је он.
Додао је да Побрђе такође има и високоминерализовани депозит бора који ће компанија наставити да вади, а имали би и обучену радну снагу у непосредној околини, подземне рударе који за годину неће имати посла.
Данијелс је исказао и намеру да „Борон Оне“ модернизује рудник Побрђе и донесе нову опрему којом ће моћи да се вади руда и из доњих лежишта.
„Ова сарадња има велики потенцијал и ставља нашу компанију у центар бизниса са боратима, пружајући нам прилику да у наредних неколико година отворимо рудник у Пискањи. За куповину бората има много заинтересованих, а ми већ преговарамо са потенцијелним партнерима око уласка упројекат Пискања“, навео је председник канадске компаније и закључио да ће договорена јоинвентуре сарадња са Србијом бити добра и за државу и раднике.
Како су подсетили из еКапије, „Борон Оне“, који се тада звао „Ерин Вентурес“, још је 2017. године почео разговоре са српским властима о комерцијализацији и потоњој обнови рудника Побрђе.
Тада је речено да би „Балкан Голд“ имао ексклузивна права на сав борат произведен у руднику, по фиксној цени.
„Ерин Вентурес“ је у програм бушења код Баљевца ушао још деведесетих година прошлог века, али је то пропало због санкција, а затим се вратио 2012. године, након што је 2010. аустралијски „Рио Тинто“ одустао од концесије на том подручју.
Поред Канађана, који се декларишу као компанија „посвећена декарбонизацији планете Земље кроз одговорно рударење бора“, за улагање у лежиште борних минерала Побрђе била је 2013. године заинтересована и индијска компанија „Усха Индустриес“, која је тада такође најавила да ће доставити писмо о намерама за инвестирање.
Налазиште бора у Пискањи, према подацима канадске компаније, има 5,48 тона индикованих минералних ресурса, а процене су да би рудник могао да буде у функцији 21 годину и да да 11 милиона тона бора, који се користи у свемирској технологији и индустрији за производњу мобилних телефона.
Из еКапије су навели да цена бора расте из године у годину, те да је у поледњих пет година удвостручена, прешавши у децембру цифру од 700 долара по метричкој тони.
Чистоћа руде бората у реону Баљевца креће се око 40 одсто, што је чини једном од најчистијих у свету.
Rudnik litijuma Foto: