Школска година само што је почела, а родитељима већ пристижу прве папрене понуде за ђачке екскурзије. Два ноћења у Нишу – 19.000 динара, два дана на Златибору – чак 26.000 динара, то су само неки од примера који су ових дана запрепастили родитеља ђака у Србији. Ове понуде су за сада само предлози, а на родитељима је да одлуче да ли им је то прихватљиво или не. Има и неких „пристојнијих“ понуда – примера ради, по цени два дана на Златибору, колико се тражи у једној београдској гимназији, родитељи ученика у Чачку могу да плате скоро пола екскурзије у Италији.
Из године у годину, ђачке екскурзије успевају да родитељима истерају последњу пару из новчаника – неке су безобразно скупе, неке су, ипак, нешто повољније, али су у сваком случају превише за родитељски буџет.
Родитељи ученика једне београдске гимназије ових дана добили су понуду за екскурзију на Залтибору која кошта невероватних 26.000 динара и то само за два ноћења.
У цену су, бар како су успели да виде, урачунати смештај, храна, превоз и друге активности.
„Ово је много, баш много. Али шта да радим, кад иду друга деца, нека и оде и он“, каже нам један од родитеља,
Оно што треба напоменути је да нису све школе још увек добиле понуде, као и да су оне које су до сада стигле већином усмене.
Златибор традиционално прескуп
Слична понуда је родитеље дочекала прошле године. Тада су школарци за активности на Златибору које нису ни имали, плаћали 27.000 динара заједно са преноћиштем.
Још једна од понуда која је усмено саопштена родитељима београдских осоноваца је обилазак Ниша, односно екскурзија у овом граду.
За три дана и два ноћења – невероватних 19.000 динара.
А шта то све плаћају родитељи када издавајају баснословне суме за најобичније ђачке екскурзије?
Како су раније објаснили из Националне асоцијације туристичких агенција, постоји Правилник који је израдило Министарство просвете а тиче се излета, екскурзија и рекреативне наставе.
Према том правилнику, агецнија која организује путовање мора да испоштује одређени број обавеза.
То је на пример лекар који мора да путује са нижим разредима, потом вођа пута.
Плаћају се и наставничке дневнице, а осим тога, Закон о туртизму налаже плаћање водича.
Иначе, дневнице наставника у зависности од броја дана крећу се од неколико стотина динара по детету, па и до пет-шест хиљада.
Такође, важно је напоменути да висину днневница одређује Савет родитеља.
Када смо све ове ставке поновили оцу чије је дете добило горе наведену понуду за Златибор, рекао је да разуме све додатне трошкове, али је такође свестан да је млађе дете платило мање рекреативну чија је понуда била боља, а трајала је и дуже.
Још једно поређење које показује колико је путовање по Златибору скупо, јесте и пример од прошле године.
Наиме, тада се међу веома шареноликим понудама могло наћи и четвородневно путовање и то по цени за две хиљаде нижој од ове која подразумева два ноћења на Залтибору.
Италија јефтинија од Златибора
Ипак, да понуде за екскурзије могу да буду и пристојније показује пример из чачанске гимназије. Они за аранжман који обухвата девет дана у које је урачунат и пут, плаћају нешто више од 6.800 динара по дану. Укупна цена екскурзије је 61.990 динара. Дакле, када се упореди са ценом златиборске понуде, тај износ од 26.000 динара, практчно покрива готово четири дана у Италији.
foto Printskrin
Андрија Лазаревић Нова