Почетна » Џаба мораторијум, струја ће ускоро морати да поскупи – за грађане и привреду

Џаба мораторијум, струја ће ускоро морати да поскупи – за грађане и привреду

од admin
0 коментар

 

Наиме, влада Србије недавно је донела одлуку да ограничи висину цена основних животних намирница: шећер кристал, брашно тип Т- 400, јестиво сунцокретово уље, свињско месо – бут и УХТ млеко са 2,8 процената млечне масти. Поред тога, замрзнута је и цена електричне енергије за привреду, чиме је направљена апсурдна ситуација, према којој привредници плаћају различите цене за струју. Тиме је један део њих привилегован, што је ненамерна последица намере власти да купи социјални мир у наредних неколико месеци.

„Имајући у виду драстично поскупљење на берзама електричне енергије у последњих неколико месеци, Влада Србије донела је Закључак о цени електричне енергије за резервно снабдевање електричном енергијом крајњих купаца који немају право на гарантовано снабдевање након 1. децембра 2021. године. Овим актом утврђује се цена електричне енергије за предузећа која би закључила уговоре о резервном снабдевању, а која би омогућила њихово даље пословање и стварање климе за очување повољног привредног амбијента у Републици Србији. Утврђена цена електричне енергије биће примењивана до стабилизовања ситуације на референтној берзи“, наводи се у саопштењу Владе.

Консултант Богдан Петровић рекао је у изјави за Нова.рс да нове одлуке Владе стварају две групе привредника и потрошача: они који су привилеговани, јер плаћају струју по старом ценовнику и оне који плаћају цену која је била пре замрзавања, а која је скупља.

„Влада Србјие већ два месеца наређује ЕПС-у да не повећава цену струје. Она је наложила ЕПС-у да не повећава цене у децембру, а исто тако је било у новембру. Тренутно Влада одлаже поскупљење цене струје тако што налаже ЕПС-у да продужава старе уговоре. Да нема тих одлука, струја би поскупела за два и по до три пута, за индустријске потрошаче. Онда би они део трошкова морали да превале на цене, јер нико не може да издржи толики енергетски удар“, рекао је он за Нова.рс.

Петровић је подвукао да је раст цене струје неминован, јер Србија део електричне енергије увози и нелогично је да цене не иду „на горе“.

„ЕПС увози део струје, јер нема довољно у својим изворима. Због ремонта у Колубари било је губитака, па је струја морала да се увози. Наравно да је држава морала да подигне цену, али то све има везе са изборима и социјалним моментом, исто као што није подигнута цена брашна или уља. Ми имамо проблем структурни проблем, јер је нереално економски да се не повећа цена струје иако она мора да буде већа. Питање је колико је ова одлука дугорочно одржива, као и то да ли се тиме крше Закон о заштити конкуренције и Закон о енергетици с обзиром на то да привредни субјекти који су закључили уговор пре новембра плаћају скупље струју нег они којима су остали стари уговори на снази. Тиме је Влада створила неравноправне потрошаче. Једноставно, ви имате две категорије потрошаче“, казао је консултант и додао:

„То се односи на оне којима је уговор истекао у новембру и децембру, а некоме је уговор истекао у јуну, он је већ добио нови ценовник. Није омогућено свим потрошачима да имају једнаке услове, чиме је направљена неравноправна тржишна утакмица. Подвлачим, још летос су били скупљи ценовници и људи су их куповали, а сада имамо ситуацију да имамо привилеговане којима је омогућено да плаћају по прошлогодишњим ценама. Држава је частила такве привреднике два месеца“, јасан је наш саговорник.

Консултант наглашава да ће оваква политика на крају допринети да грађани живе теже.

„Привреда ће то на крају да свали на грађане, то је јасно. Цена струје за грађане је гарантована, она нема везе са тржишном. Привреда по Закону о енергетици има тржишно снабдевање, а код грађана струја зависи од односа државе и ЕПС. Е сада, када буде поскупела цена струје у пекарама и ресторанима онда ће они поскупети цену својих производа. Ко год да троши пуно струје, тамо ће и до повећања цена услуга које се нуде грађанима, што ће им додатно произведе трошкове и отежати ситуацију“, закључио је Петровић.

Дракулић: Део српске привреде ће стати

Због поскупљења струје за привреду за 2,7 пута део српске привреде ће да стане јер неће моћи да издрже тај притисак, а други ће тај трошак уградити у цене финалних производа, упозорио је председник српског пословног клуба Привредник и власник Поинт групе Зоран Дракулић и поручио да то земљу „гура“ у још већу инфлацију 2022. године.

Дракулић је, у ауторском тексту за НИН, објаснио да се после најаве министарке рударства и енергетике Зоране Михајловић о већој цени струје за привреду његово предузеће обратило Електропривреди Србије и добила цену струје већу за 2,7 пута од оне коју плаћа ове године.

Можда ти се свиди

Оставите коментар