Еколошки активисти истакли су данас да међународни Дан вода дочекују забринути и упозорили да милион и по људи у Србији нема стабилан приступ пијаћој води.
У саопштењу које потписује 29 регионалних организација, наводи се да целом Балкану прети приватизација услуга водоснабдевања и канализације.
Додаје се да цео Балкан „тресе рударска грозница“ која лако може да угрози виталне водотокове и да су рударењем посебно угрожени подземни басени који су највећи извор пијаће воде.
У саопшрењу се истиче да се и на овај Дан воде човечанство сведочи незапамћеној хуманитарној катастрофи у појасу Газе, а да је важна одлика тог страдања онемогућавање приступа води, јер су два до три главна тока водоснабдевања разорена, а да је трећи преостали на пола капацитета.
У просеку, домаћинства у појасу Газе на Светски дан воде имају приступ мање од једног литра безбедне воде по особи дневно, наводи се у саопштењу.
Истиче се да регион Западног Балкана зна шта је рат и какве последице оставља.
„Свим нашим регионалним захтевима додајемо апел да се одмах прекину ратна дејства, достави неопходна хуманитарна помоћ цивилима и хитно омогући приступ чистој води у појасу Газе“, наводи се у саопштењу.
Саопштење потписују Организација за политичку екологију Полекол, Право на воду, АЦТ – Атеље за друштвене промене, Студенац Нова Варош, Сачувајмо планинске реке Краљева, Варухиње Рек – Чуварке р(иј)ека, Нова агенда за развој (Бихаћ), Грађанска читаоница Либерграф Ужице, Савез еколошких организација Србије, Не дамо Јадар и Еколошко удружење „Сувоборска греда“.
Потписници су и Еко бригада Јагодина, Н(еко) брине за Левач, Заштитимо Добрињу и околину, Центар за одрживи развој Србије, Клуб спортских риболоваца Травник, Екостража, Греен Теам, Екомар Крагујевац, Црногорско друштво еколога, УГ „За Дољанку“ Јабланица, Марш са Дрине, иРеволуција Ваљево, НГГ „Стоп изградњи МХЕ на Касиндолској ријеци“, Еко Барајево, Одбранимо Теслу Панчево, Мини еко зона, Битка за Власину и Еко исток Зајечар.
Foto Shutterstock/osonmez2