Град Београд увешће нову таксу за третман отпада којом би се индиректно финансирала градња нове депоније у Винчи, а затим и прерада отпада у овом постројењу.
– Уплате Града Београда новооснованој фирми, чији су власници “Суез” и “Иточу”, биц́е значајно финансиране из нове, наменске таксе за управљање отпадом, док су цене електричне и топлотне енергије произведене у постројењу за добијање енергије из отпада гарантоване дугорочним споразумима са ЕПС и градском компанијом за грејање – изјавио је Филип Тијел, директор компаније “Суез” у Србији, на 10. “Балканском енергетско-финансијском форуму 2017” одржаном у Београду.
– Новооснованој фирми се уплаћује накнада у еврима чиме се избегава ризик курсних разлика. Плаћања Града биће значајно финансирана из новог, наменског пореза за управљање отпадом који је допуњен општим буџетом града – истакао је Тијел.
Београђани од 2015. године већ плаћају “накнаду за заштиту и унапређивање животне средине”, а да ће бити уведена нова такса потврђују за „Блиц“ и из Града Београда.
– Законом о комуналним делатностима дефинисано је управљање комуналним отпадом, које између осталог, подразумева сакупљање комуналног отпада, његово одвожење, третман и безбедно одлагање. Корисници комуналне услуге у обавези су да плаћају одговарајућу цену за коришћење комуналне услуге, и у овом моменту корисници плаћају цену само за одвожење комуналног отпада, а не и његов третман, обзиром да се третман комуналног отпада још увек не врши у складу са законом. Имајући у виду чињеницу да је град Београд закључио уговор о јавно-приватном партнерству у пружању услуге третмана и одлагања комуналног отпада, приватни партнер је дужан да врши третман комуналног отпада. По отпочињању вршења третмана отпада, планирано је да се врши и плаћање те врсте услуге управљања комуналним отпадом. Планирано је доношење градске одлуке која ће посебно регулисати питања управљања комуналним отпадом, укључујући и третман комуналног отпада – поручују из Градске управе.
Дилеме нема ни око тога ко ће све плаћати ову таксу.
– Законом о комуналним делатностима прописано је да цену за пружање услуге плаћају сви корисници комуналне услуге, а то су физичка лица и правна лица. Поред тога, Град Београд разматра и друге могућности обезбеђивања средстава за пројектно плаћање – закључују надлежни.
И док Грочани не добијају ни динара од ЕКО таксе, иако се депонија налази у Винчи, односно на њеној територији, у ГО Обреновац функционише финансирање клубова путем програма ЕКО ДИНАР. Ова пракса подразумева да се свако дете између 10 и 18 година може бесплатно бавити спортом којим жели, а општина рефундира клубовима у којим деца тренирају, 2000 динара по детету.
Средства којим финансирамо програм су средства од ЕКОЛОШКЕ ТАКСЕ, која се уплаћује на име заштите животне средине и здравља људи.
За Жиг Инфо:
Жељко Маторчевић/ Блиц