Упоредо са одливом мозгова Србија се суочава са приливом паметних телефона, па тако тек сваки десети пунолетни грађанин старости до 64 године нема смартфон.
Ово је резултат истраживања “Блица” и агенције “Смарт Плус Ресеарцх” који показује да су у тренду све више мобилни са “тач скрином”. Анкета је спроведена на узорку од 1.050 испитаника репрезентативном за интернет популацију Србије.
– Реч је о константном тренду тако да ће се број власника смартфона сигурно повећавати. Узорком смо обухватили популацију од 18 до 64 година. Сигурно би проценат људи који не користе паменте телефоне, драстично скочио у односу на добијене резултате да смо овим истраживањем укључили и старије грађане односно пензионере старости изнад 64 године – каже Горан Ристић, директор агенције “Смарт Плус Ресеарцх”.
Доказ да све већи број грађана користи смартфон је и податак да скоро половина грађана за слање порука користи вибер или wхатсапп, а тек три одсто грађана старости до 64. године се не дописује путем мобилног телефона.
Треба истаћи да огромна већина грађана не сматра да мобилни телефон зрачи па држи телефон поред себе док спава.
– Смартфон је справа која паметном човеку може да олакша живот док другима та додатна памет не значи ништа односно може само да им штети – објашњава социолог Срећко Михаиловић.
Занимљиво да сваки трећи пунолетни грађанин до 64. године користи барем понекад мобилни телефон како би се огледао.
Шта од следећих апликација за слање порука више користите:
СМС 56,4%
Вибер или Wхатсапп 40,5%
Ни једно ни друго 3,1%
Да ли користите предњу камеру смартфона уместо огледала?
Да, веома често 4,4%
Да, понекад 16,4%
Ретко 18,2%
Не 49,3%
Немам смартфон 11,7%
Да ли је телефон у Вашој близини док спавате?
Да 77,3%
Не 22,7%
М. Ташковић Блиц