Призори смећа и плутајућег отпада у енормним количинама Дринско језеро на подручју Вишеграда дословно су претворили у епицентар катаклизме, пише портал клиx.ба.
Отпад од пластике и тешких метала, гуме, чак и делови аутомобила, беле технике, различитих бачва, боца и ко зна чега, у тонама плута Дринским језером. Према проценама између шест и осам хиљада кубних метара различитог отпада се годишње извади из језера, пише портал клиx.ба.
Проблем је вишедеценијски и општепозната прича да се огромне количине отпада сливају из три државе. Осим из околних градова, отпад до Дринског језера стиже Лимом из Србије и из Црне Горе.
Вест о катастрофи у Вишеграду обишла је и светске медије. И упркос скоро свакодневним упозорењима еколошких удружења међу којима је најгласнији Дејан Фуртула из Вишеграда, чињеница да се Дрина постепено претвара у депонију смећа изгледа никога не забрињава, а најмање институције које су дужне да пронађу хитна решења, пише Клиx.ба.
“Данас поновно гледамо исте сцене као и сваке године у Вишеграду. Радници електране су већ почели да скупљају и ваде отпад. Морам д истакнем да је врло мало направљено за овај вишедеценијски проблем. Министарства три државе се редовно састају, али јавност не види закључке тих састанака, док јасно види проблем који се из године у годину понавља”, каже Фуртула.
Из ХЕ Вишеград раде на извлачењу отпада, свесни чињенице да сами не могу решити овај проблем, а посебно у периоду киша и топљења снега. Свакодневно се апелује и на свест грађана како би променили навике бацања отпада у реку, али и на институције да предузму мере и заштите околину, преноси клиx.ба.
Али упркос чињеници да је о овој теми разговарано више пута на састанцима који су организовани на највишем нивоу у Вишеграду и у Црној Гори, резултати су изостали. Остао је проблем.
“Био бих срећан да не гледамо више ове сцене. Еко центар је позван да буде део међународног ЕУ пројекта ‘Аqуатиц пластиц’, али због немогућности суфинансирања пројекта не знамо шта ће се даље догађати. Нешто слично се десило и пре три године када је у Вишеград стигао брод Немачке компаније Еверwаве па нисмо били део пројекта због недостатка суфинансирања, али и због тога што учесници тадашње акције чишћења нису хтели документацију да објаве у јавности. Сутра имамо завршни састанак с ЕУ партнерима и видећемо ћемо шта ће бити с пројектом који предвиђа рециклажу, мерење квалитете воде на више локација, лоцирање и уклањање дивљих депонија на обалама наших река”, каже Фуртула.
Foto REUTERS/Amel Emric