Где је нестао СКЦ радио? Студенти откривају нелогичности и покрећу нови – Слободни СКЦ

1079faktureskcskc radiostudenti u blokadi
Жиг Инфо
јул 27, 2025

0 коментара

4 мин читања
23

Београд — У саопштењу које су данас објавили студенти који су учествовали у блокади Студентског културног центра (СКЦ), постављено је питање о судбини некада култног СКЦ радија, који је, како наводе, одавно утихнуо — али се и даље редовно наплаћује.

СКЦ радио основан је 1998. године, а свој препознатљив, неконвенционалан формат успоставио је 2003. године. На фреквенцији 107.9 MHz, коју данас користи super.fm, радио је емитовао садржаје који су често излазили из оквира уобичајених медијских образаца — од бизарних идеја до несвакидашњих разговора.

„О СКЦ радију сте могли да мислите свашта, али никако да останете равнодушни“, наводи се у саопштењу. Једни су га, како тврде, сматрали генијалним, док су га други оспоравали. Ипак, за многе је представљао „уточиште за маргинализоване“ и имао је, кажу, снажну улогу у ширењу видика код омладине.

У том духу, студенти су покренули нови Слободни СКЦ радио (skc.fm) — интернет радио инспирисан духом оригиналног СКЦ радија. Захваљујући донацијама грађана, оформљен је нови студио и већ су емитоване прве ауторске емисије.

Током студентске блокаде, Слободни СКЦ радио пратио је два велика протеста (15. марта и 28. јуна), емитовао више од 25 емисија и пружао информативни програм о студентским дешавањима. Међутим, студенти тврде да су, претрагом интерних докумената СКЦ-а, наишли на индикације да стари СКЦ радио „формално и даље постоји“ – макар на папиру.

Према њиховим наводима, установљено је да се из буџета већ годинама плаћа ставка под називом „софтверско побољшање интернет радија СКЦ“, и то на месечном нивоу.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели ОСЛОБОЂЕНИ СКЦ (@skc.u.blokadi)

„Остаје да се питамо шта се из месеца у месец побољшава и на крају, где је тај фантомски радио СКЦ?“, наводи се у саопштењу. Студенти сумњају да се, под изговором одржавања непостојећег медијског садржаја, средства ненаменски троше, а као потенцијално покриће спомињу „мултимедијалну аудио архиву на сајту“.

У светлу ових навода, студенти поручују да ће наставити да развијају Слободни СКЦ радио као слободну платформу без цензуре и уредничког притиска — онакву каква је, тврде, некада била и стара фреквенција 107.9.

Последње