Почетна » Грађанске иницијативе: Сумњива удружења ће “спречавати” вршњачко и породично насиље, али радити и на помирењу

Грађанске иницијативе: Сумњива удружења ће “спречавати” вршњачко и породично насиље, али радити и на помирењу

од Жиг Инфо
0 коментар

Министри без портфеља Татјана Мацура и Усаме Зукорлић наставили су са праксом упумпавања јавног новца у низ удружења грађана чији рад је нетранспарентан и за која постоји основана сумња да су блиска властима или да су основана само ради извлачења државног новца. Коалиција Отворено о конкурсима (ОКО), која прати спровођење јавних конкурса и истражује нелегитимне добитнике, позива надлежне министре да поново размотре донете одлуке, начин спровођења конкурсне процедуре и да пониште спроведене конкурсе.

Кабинет министарке без портфеља задужене за координацију активности у области родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена, објавио је у петак, 15. новембра 2024. године, Одлуку о финансирању пројектних активности за подршку спровођењу мера у циљу спречавања породичног и вршњачког насиља. У претходном саопштењу за јавност упозоравали смо да се овим конкурсом минимализују компетенције, знања и дугогодишње искуство женских организација и других удружења у раду са жртвама насиља.

Начином на који су постављени критеријуми и систем бодовања, остављен је простор да удружења која се никада нису бавила овом темом спроводе пројекте у овој области.

У односу на упућене критике, а након што је прошао рок за достављање предлога пројеката, Влада је на предлог Кабинета министарке 14. новембра 2024. године усвојила Закључак, којим је продужила крајњи рок за завршетак пројеката удружења са 20. децембра 2024. године на 28. фебруар 2025. године у односу на овај конкурс али и дуплирала износ средстава који је опредељен за финансирање пројеката путем овог јавног позива. Сматрамо неприхватљивим да се врше интервенције у кључним елементима јавног позива током, тј. након процеса селекције. Овим изменама, које су својеврстан преседан у досадашњој пракси конкурсног финансирања, промењени су услови конкурисања и тиме је фактични створен један нови конкурс на који удружења нису конкурисала када су слала пријаве.

Истог дана и Кабинет министра без портфеља задуженог за помирење, регионалну сарадњу и друштвену стабилност објавио је и одлуке о одобравању финансијске подршке у области помирења и финансијске подршке у области друштвене стабилости кроз подршку удружењима грађана у Републици Србији у 2024. години. Анализом удружења која ће добити скоро 70 милиона динара уочено је да су у питању удружења са врло ниским или никаквим степеном транспарентност у раду, финансијским средствима за рад, али веома блиска странкама и лидерима из владајуће коалиције.

Неколицина подржаних удружења је широј јавности потпуно непозната, али су истовремемено њихови законски заступници веома познати становницима Санџака и блиски или повезани са челником кабинета које је овај новац расподелило. Наиме:

● Удружење Мераклије Санџака из Тутина заступа Мирза Прељевић, члан Странке правде и помирења и члан Градске изборне комисије испред ове странке на прошлим изборима;
● Удружење СЕЛСЕБИЛ из Сјенице заступа Кемал Махмутовић, имам из редова Исламске заједнице Србије;
● Бошњачку културну заједницу из Новог Пазара заступа Салахудин Фетић, директор ТВ Санџак, близак пријатељ, рођак и саветник Усаме Зукорлића
● Интернационалну хуманитарну организацију заступа Зухдија Зукорлић, стриц Усаме Зукорлића, члан Странке правде и помирења;
● Санџачка бизнис асоцијација, заступник Есмир Салковић, члан Странке правде и помирења и
● Санџачко удружење новинара заступа Рејхан Зећовић, уредник на ТВ Санџак; пре њега, заступник овог удружења био је управо Усаме Зукорлић.

Нешто детаљнија анализа удружења која су добила средства на ова 3 конкурса следи у наставку.
Путем јавног позива за финансирање пројектних активности за подршку спровођењу мера у циљу спречавања породичног и вршњачког насиља, скоро 22 милиона динара (око 188.000 евра) отићи ће на рачуне чак 16 удружења грађана која немају налоге на мрежама Фацебоок и Инстаграм, нити веб сајт. Једно од удружења – Институт за примену иновационих пракси (Београд) основано је у мају ове године, област остваривања циљева за који је регистровано је Подизање информисаности и капацитета, опште и стручне јавности, за примену иновативних решења у областима здравства, технологије, науке, образовања и животне средине. а конкурсу је добило 2,1 милион динара.

На веб страници овог удружења могу се наћи кључне информације о њему, али постигнућима која би их квалификовала за ову врсту подршке свакако не.
Међу 13 удружења која су добила убедљиво највеће износе (од 2 до 3,9 милиона динара по пројекту) је и њих 5 која немају налоге и веб сајтове или су последњу вест/пост објавили пре више година. Од 79 удружења грађана којима је одобрено финансирање, три удружења нема објављен финансијски извештај за 2023. годину и два удружења је за ту годину пријавило да је било неактивно.

На конкурсу које кабинет министра у области помирења, укупна средства од нешто мање од 50 милиона динара расподељена су на 44 удружења. Чак 20 удружења добиће износе од бар један милион до чак 3,5 милиона динара по пројекту, а скоро половина укупних средстава расподељена је међу само 10 удружења.
Међу подржаним удружењима, њих 18 (41%) нема веб сајт или налоге на друштвеним мрежама путем којих обавешава јавност о свом раду. Стога је оправдано поставити питање на који начин ће осигурати видљивост пројекта, тј. информисати грађане и циљну групу о активностима које промовишу међусобно разумевање, очување заједничке културне баштине и изградњу трајних веза између различитих националних заједница, што је циљ овог програма подршке.

Десет удружења која су одабрана за подршку немају објављене финансијске извештаје за претходне две године или нису имала никаквих прихода у том периоду, па је упитно на који начин ће осигурати одрживост евентулних резултата.

Међу добитницима предњаче Удружење за хуманитарни рад, едукацију и заштиту животне средине Мераклије (3,5 милиона) које је нема канале комуникације нити је у последње две године имало приходе по рачуну. Следе Развојно културно едукативни центар Натана и А1Нет (3,28 и 3 милиона) који такође у 2022, тј. 2023. нису имали приходе.

Два удружења – Визит НП из Новог Пазара и Еко Тур Пештер из Тутина основана су марту и јулу ове године, а на овом конкурсу добиће укупно нешто више од милион динара. Једино што се о удружењу Визит НП зна јесте да је претходно добило средства на конкурсу града Новог Пазара а о Еко Туру да организује акције чишћења и уређења излетишта на Пештеру.
На конкурс за друштвену стабилност укупно је распоређено скоро 20 милиона динара на 25 удружења. Скоро половина, тј. нешто више од 9,4 милиона динара, расподељено је на шест удружења која би требало да добију између 1,2 и 2,6 милиона динара по пројекту: Удружење за хуманитарни рад „Мераклије Санџака“, Удружење СЕЛСЕБИЛ, КУД Јединство, Бошњачка културна заједница Нови Пазар, Интернационална хуманитарна организација и Санџачка бизнис асоцијација.

Десет предложених удружења не поседује ни један од канала комуникације (веб сајт и/или налоге на друштвеним мрежама) а међу њима су и три која треба да добију највеће износе – Удружење СЕЛСЕБИЛ и КУД Јединство из Сјенице и Интернационална хуманитарна организација из Новог Пазара. Остала удружења поседу налоге на Фацебоок-у, али су последње информације на на њему објављене у новембру 2023, априлу 2021, односно јулу 2020. Оправдану сумњу на транспарентност и објективност приликом одлучивања о додели средстава изазива чињеница да је током прошле године само Интернационална хуманитарна организација имала евидентиране приходе, док осталих пет удружења или нису имала или нису предала финансијске извештаје.

Додатно, нека од удружења добила су средства на оба ова конкурса и тиме своје буџете увећала за неколико милиона динара: Удружење Мераклије Санџака – преко 6,1 милион и Бошњачка културна заједница 3,9 милиона динара.

Једно од удружења добитника средстава, Мировна организација за стабилност и толеранцију – МОСТ, основано је 9. октобра 2024. године, недељу дана након што је Министарство расписало конкурс за суфинансирање пројеката удружења грађана, чиме не испуњава први општи услови конкурса – да је (у тренутку расписивања конкурса) регистровано на територији Србије.

Можда ти се свиди

Оставите коментар