Савет РЕМ-а ће 7. и 8. новембра обавити разговоре са подносиоцима пријава на конкурс за издавање дозволе за пету националну фреквенцију, односно за регионалну на подручју Београда.
Тако ће у понедељак, 7. новембра, елаборате представити а потом одговарати на питања чланова Савета РЕМ-а представници БК ТВ, КЦН (Коперникус), Нове С и Курир ТВ, које су конкурисале за националну фреквенцију, а дан након тога следи излагање представника Студија Б, Уна ТВ и Градске телевизије Пулс из Гроцке, које желе дозволу за покривеност на територији Београда.
Саговорници Данаса сагласни су да одлуке о дозволама Регулаторно тело неће донети самостално, већ под утицајем СНС-а односно самог Александра Вучића.
Слободан Цвејић, некадашњи члан Савета РЕМ-а, сматра да ће већина чланова Савета РЕМ-а гласати онако како буде одлучено на другом месту, тако да процену о томе ко има највише шансе за добијање фреквенције не треба базирати на анализи потенцијалних ставова чланова Савета, “него на политичком и економском интересу СНС камариле”.
– По свему што видимо последњих месеци, они ће имати тенденцију да збијају редове, а контрола медија им је у том смислу једно од најзначајнијих средстава. С обзиром на власничку структуру наведена четири медија, рекло би се да највећу шансу има Коперникус, мада не би било изненађење да националну фреквенцију добије и телевизија Курир. То све зависи и од неких интерних превирања и репозиционирања у клијентелистичкој мрежи СНС-а – наводи Цвејић.
Да ће тако бити, не сумња ни уредник Цензоловке Перица Гуњић.
– Први део конкурса је још једном показао како РЕМ одлучује, у складу са наруџбином која стигне од Вучића. Исто ће бити и овог пута, коју год ТВ да одаберу. Не знам која му је омиљена – каже Гуњић.
За разлику од конкурса за четири националне фреквенције када се пријавило чак 14 емитера, овога пута их је само четири.
ТВ Н1 је одустала од трке за националну покривеност, а директор програма Игор Божић недавно нам је рекао да би то било илузорно са садашњим саставом РЕМ-а.
– Имало је смисла када је конкурс био отворен за четири фреквенције. Тада је понуда националних канала могла, да је РЕМ заиста то желео, да направи разноврсну понуду за гледаоце у Србији. Овако је избором истих програма јасно да наш, претежно информативни програм, само прави гужву за пету дозволу. Излишно је било да сада трошимо енергију и време, а и новац. Јасно је да садашњи састав РЕМ, после коментара претходних дозвола, Н1 не сматра релевантним – навео је Божић.
Националне фреквенције на осам година недавно су добиле телевизије Пинк, Хепи, Прва и Б92.
Када је реч о дозволи за покривеност територије града Београда, поред Студија Б, и Уне, конкурисала је Градска телевизија Пулс из Гроцке. Њен власник је Стефан Радић, који је у жижу јавности доспео када је његовом истоименом радију укинут сигнал. Он је, иако сам напредњак, дошао у сукоб са актуелним председником општине Гроцка Драганом Пантелићем, па му је у једном тренутку власник фудбалског клуба Пударци, одакле се емитовао сигнал Пулс радија, искључио струју, о чему је Данас писао.
Власник Жиг инфа из Гроцке, Жељко Маторчевић, каже за Данас да што се тиче Градске телевизије Пулс, сматра да ће добити дозволу да се емитује са Авале “јер је прави пример како се може пословати у Србији, искључиво ако имаш чланску карту напредњака, као што је има власник”.
– Власник ове телевизије је и власник истоименог радија који је, између осталог, у дуговању од преко осам милиона динара. Рачун му је у блокади, а ПИБ блокиран због више пореских прекршаја. Емитују програм без локацијске дозволе и техничког пријема за стубне антене. Једна од антена му се налази на нелегално подигнутом стубу и утврђено је од стране Секретаријата за животну средину да недозвољено зрачи децу у предшколској установи, али ето он емитује и даље – каже Маторчевић.
Према његовим речима, Радићу помажу сви, од локалне до републичке власти.
– И ова телевизија која је предала за конкурс има такође фиктивну адресу, односно нема студио, раднике, камере. Али оно што власник има јесте чланска карта СНС-а, што је довољно да добије фреквенцију – истиче Маторчевић.
Са друге стране, Стефан Радић тврди за Данас да његова телевизија има и раднике и техничку опрему, а да је за фреквенцију конкурисао јер је то једини начин да опстане на тржишту.
– Радио такође емитује сигнал, али једва састављамо крај са крајем. Од општине никада ништа нисмо добили – поручио је Радић.
Када је сигнал његовог радија прекинут крајем прошле године, Радић је потврдио да је члан СНС-а али је, како је рекао, неактиван.