Текст Вечерњих новости почиње тврдњама за које није јасно да ли потичу од новинара или од епидемиолога у пензији Радмила Петровића – да је у овом случају заправо реч о биолошком рату.
„То је најјефтинији начин да некој економији направите штету, јер због великог броја оболелих стаје сва привреда (…) Врло је вероватно да је нови корона вирус створен у лабораторији како би се ослабила кинеска економија, која је у експанзији“, пишу Новости без позивања на било какав извор.
У наставку Петровић каже да му је сумњиво то што се вирус појавио „непосредно пред кинеску Нову годину када Кинези путују“.
Осим сумњи и спекулација, не износи се ниједан доказ нити аргументација – штавише, други саговорници Вечерњих новости побијају ову теорију завере.
Тако епидемиолог Зоран Радовановић наводи да је мало вероватно да је вирус настао у лабораторији јер „када би неко хтео да води биолошки рат и пусти вирус у један део света, други би морао истовремено да се вакцинише, што би било тешко изводљиво“.
Он објашњава једноставну логику: нико не би пустио вирус да наштети другима ако постоји могућност да ће да науди и себи, док пулмолошкиња Татјана Радовановић објашњава да, откако је настао ХИВ, увек постоје приче да се вируси шире из лабораторије.
„Исто се причало и за вариола веру. Међутим, истина је да вируси природно мутирају и да су неки опаснији од других. Чак и када би неко пустио вирус из лабораторије, питање је у шта би се он променио када прође кроз људску циркулацију“, навела је Радовановић за Вечерње новости.
Дезинформације у домаћим медијима
Осим Вечерњих новости, ову теорију завере су почели да шире и други, па се тако прича завртела од Тањуга, преко таблоида попут Информера и Алоа, чак до Радио-телевизије Војводине, некада угледног Б92 и других.
Своје сумње да се ради о лабораторијски направљеном вирусу у понедељак су у програму изнели и водитељи емисије Ментално разгибавање Дарко Митровић и Марко Степановић.
„Да л’ то ради та фармакомафија да би продавали те вакцине… Чујем синоћ вест, као већ су почели да раде на вакцини за ваљда превентиву против корона вируса и… То значи да је већ измишљено све, само треба да се пусти на тржиште. И ми имамо сваке године неку лабораторијску вирушчину која покоси одређени део живота док стварно не будемо имали ситуацију да пола планете умре“, рекао је Митровић, на шта се надовезао Степановић речима да је „логично да то све крене од Кине јер је тамо највише људи и најбрже ће да се рашири“.
Доказа за овакве тврдње нема, а и један од најпознатијих епидемиолога у Србији, начелник Јединице за заразне болести Градског завода за јавно здравље Предраг Кон рекао је да су оне бесмислене.
„Спекулације да је вирус створен лабораторијски су стварно бесмислене. Не може човек да каже да је то немогуће, али то би био превише једноставан одговор на огромно питање шта се заиста дешава у природи па се појављују ови вируси“, рекао је Кон на Н1.
Глобална теорија завере
Теорије о овоме се шире на глобалном нивоу. Портал Wасхингтон Тимес, познат по ширењу теорија завере, цитирао је израелског „стручњака за биолошко ратовање“ Денија Шоама који је рекао да је могуће да је овај вирус настао у Вухан лабораторији у оквиру кинеског програма за развој биолошког оружја.
Међутим, казахстански портал Фацтцхецк.кз, који је део Међународне мреже фект-чекера, контактирао је Шоама у вези са овим тврдњама и испоставило се да он нема доказа за те тврдње, што је, како је рекао, и напоменуо порталу Wасхингтон Тимес, али они тај део његове изјаве нису пренели.
„Додао сам да засад нема доказа или индикација за тако нешто. Могуће је да је догађај настао потпуно природно и тако се и чини у овом моменту. Потребне су додатне информације у вези са настанком вируса“, рекао је Шоам.
Како је засад познато, према речима доктора Предрага Кона, стопа смртности од овог вируса је око 2 одсто, а опасност од оболевања је нижа него код обичног грипа.
Биолошки агенси, познати као опасна биолошка оружја, обично изазивају знатно већу смртност – тако је, рецимо, код тровања антраксом стопа умирања 20 одсто уколико дође у додир са кожом, 25-75 одсто уколико се прогута, а ако се удахне смрт наступа у чак 80 одсто случајева.
Осим тога, као један од аргумената да се не ради о биолошком оружју, наводи се и то што су кинески научници, убрзо по појави вируса установили његов генетски код и објавили га, да би истраживачи широм света могли убрзано да раде на открићу вакцине.
Међутим, има оних који су уверени да вакцина већ постоји и да ће фармацеутске компаније зарадити милијарде на овом случају.
Прича о томе да је вакцина већ направљена потекла је са друштвених мрежа – проширила се гласина да је корона вирус направљен и „патентиран“ још пре неколико година, као и вакцина. Међутим, како су већ установили светски фект-чекери, патенти које су људи пронашли и поделили на мрежама не односе се на нову врсту корона вируса, већ на претходне, попут САРС-а.
Шта је „корона вирус“ или тачније: 2019-нЦоВ?
Вирус који се појавио последњих недеља, а колоквијално и непрецизно се назива „корона вирус“, заправо носи ознаку 2019-нЦоВ. Реч је о новом, посебном соју из шире породице корона вируса који су човечанству одраније познати, попут САРС-а (тешки акутни респираторни синдром) или МЕРС-а (блискоисточни респираторни синдром).
Реч је о вирусима чији су носиоци животиње и са њих се преносе на људе – тако је 2002. године у Кини избила епидемија САРС-а тако што се вирус пренео са цибетке (животиња слична мачки) на човека, док је епидемија МЕРС-а избила 2012. у Саудијској Арабији прешавши са камиле на човека.
Нови сој 2019-нЦоВ је најпре почео да се шири са локалне пијаце у кинеском граду Вухану, а први оболели, који су се крајем децембра 2019. године јавили са симптомима упале плућа, били су тамошњи продавци и купци.
Кинески научници сматрају да је слепи миш највероватнији „извор“ актуелне заразе. Наиме, убрзо по избијању заразе изоловали су вирус и установили да је његов геном готово идентичан оном чији су носиоци слепи мишеви.
Не зна се, међутим, поуздано како је нови вирус са слепог миша прешао на човека – могуће преко измета ове животиње, а спекулише се и да су преносиоци змије чије се месо такође продаје на овој пијаци.
Бројне фотографије показују да се ту у врло нехигијенским условима обрађује, складишти и продаје месо рибе и разних животиња, домаћих и дивљих, док су једни поред других на истом простору и људи и живе и мртве животиње, тако да је могућност заразе огромна.
Према последњим подацима Светске здравствене организације (СЗО) од 27. јануара, у свету је било 2.798 оболелих, али се тај број готово удвостручио за само један дан, па тако Национална здравствена комисија Кине наводи да је број заражених у овом тренутку (28. јануар) премашио 4.500 људи.
Ван Кине је, наводи СЗО, јуче било 37 потврђених случајева оболелих у 11 земаља: Јапану, Јужној Кореји, Вијетнаму, Сингапуру, Аустралији, Малезији, Тајланду и Непалу.
У САД је тренутно петоро оболелих, у Канади један, а на тлу Европе засад је зараза званично забележена само у Француској, у три случаја. Ове податке би Светска здравствена организација требало ускоро да ажурира са новим случајевима.
У Србији још нема оболелих, али ће опасност бити повећана када се почетком фебруара заврши прослава кинеске Нове године и бројни кинески држављани почну да се враћају у Србију.
Из Института за јавно здравље Батут наводе да Србија контролише здравствено стање путника из захваћених подручја, а савет је да се примењује уобичајена превенција: избегавајте места где борави већи број људи као и контакт са онима који имају симптоме респираторне инфекције, редовно перите руке, а по потреби се треба јавити и лекару.
Марија Вучић Раскринкавање