Миловановић је закључио да поступак који је спроводило Државно веће тужилаца, поступајући по конкурсу за избор Републичког јавног тужиоца „због свега наведеног није фер, односно да тај поступак чак и не оставља утисак фер поступка.“
Члан УТС Предраг Миловановић за Нова.рс истиче да је на седници Већа, као изборни члан говорио о томе како је на овај начин обесмишљен избор за једну од најважнијих функција у држави и друштву, указујући на то да је једино охрабрен ранијом изјавом Министарке правде Маје Поповић у Скупштини, да ће најављене измене Устава у области правосуђа, бити превасходно урађене у интересу грађана и у складу са међународним стандардима, а који иду за тим да је Републичког или будућег Врховног јавног тужиоца, могуће бирати на само један мандат, без могућности реизбора, чиме би се несумњиво унапредио постојећи уставни и законодавни оквир, те пренебрегла овако правно неодржива ситуација.
Ипак, остао је у мањини.
„Јучерашњом седницом није председавала Загорка Доловац, пошто се расправљало и о њеној кандидатури, већ је то препустила заменику председника ДВТ-а, Бранку Стаменковићу. Током седнице, у више наврата сам покушао да укажем на проблеме које доноси овако нефер нормирани изборни процес, где као претендента на једну овако високу и значајну функцију имамо само једног кандидата, код кога је и нож и погача, што је према мом мишљењу, одлучујуће утицало на то да се нико из саме јавнотужилачке организације није усудио да трчи такву трку, јер би био у далеко неповољнијој позицији. Осим тога, неке колеге које су имале амбицију да се упусте у трку за Републичког јавног тужиоца на крају су одустале од те идеје када су сазнали да ће се Загорка Доловац поново кандидовати, јер су се прибојавали њене негативне реакције. Наиме, када се узме у обзир да раде у државном органу са строгом хијерархијом, на чијем челу им се као надређена управо налази актуелна Републичка јавна тужитељка, ова бојазан је била више него оправдана. Рекао сам да је за мене, као правника, лични пораз да ми у једној демократској процедури, имамо само једног кандидата, додајући и чињеницу да су нажалост други кандидати, чије су пријаве биле непотпуне и једна неблаговремена, само беспотребно пружили легитимитет том изборном процесу, чији се резултат очигледно унапред зна“, каже Миловановић и додаје:
„Сем тога, морам да признам да је за мене остало поражавајуће да је, у моменту када бирате Републичког јавног тужиоца, пре свега бих нагласио реч јавног, на један волшебан начин у једној тајности у неутврђеном времену, за викенд, када се не ради, објавом на интернет сајту ДВТ-а експресно било заказано представљање програма кандидата за Републичког јавног тужиоца Загорке Доловац и то за понедељак у 9 часова ујутру, на адреси на којој представљања програма на крају није било. Тај свечани чин, који је требало да представља празник демократије, догодио се на другој адреси, без обавештења јавности о томе, па је на тај начин како стручној, тако и лаичкој јавности у Србији, било онемогућено да чује програм кандидаткиње Загорке Доловац који је представила“, наводи он за наш портал.
„На то што јавност није била у могућности да чује програм Загорке Доловац, добио сам одговор да је била заузета сала у седишту ДВТ-а, које се иначе налази у Ресавској улици број 42, а што је по мени, за једна такав прворазредни догађај за друштво у целини, заиста било неприхватљиво објашњење, па сам чак додатно упитао једног од чланова Комисије, који је био присутан представљању програма, а који је уједно и председавао овом седницом: „Зар је могуће да се о тако важном питању нисте благовремено информисали да ли је сала заузета у заказаном термину?“, али на то питање нисам добио одговор“, истиче Миловановић за Нова.рс и додаје:
„Заправо, имајући у виду све напред наведено, мој лични утисак, овај пут као грађанина, је да се читав процес одвијао иза леђа јавности, јер је неко сматрао да није ни било потребе за јавношћу, као и да је цео процес око утврђивања листе кандидата и предлагања листе Влади Републике Србије за избор за Републичког јавног тужиоца, био необјашњиво и максимално убрзан, иако мандат актуелном Републичком јавном тужиоцу истиче тек крајем ове године. Очигледно да се Републичкој јавној тужитељки журило да брже боље спроведе поступак сопственог реизбора.У сваком случају, у једном демократском друштву, мислим да не би требало да долази до оваквих ситуација, да имамо само једног кандидата, посебно не оног који је већ два мандата на тој функцији. Са тим у вези требало би рећи и то да уколико Загорка Доловац добије трећи мандат, она ће ући у ред неславних рекордера на функцији врховног тужиоца неке земље, попут Романа Руденка тужиоца СССР-а који је на месту Врховног тужиоца Совјетског савеза провео двадесет седам година. Плашим се да овакве ситуације доводе у питање да ли је тај процес заиста демократски и уједно се надам да смо сада заиста сви увидели суштину проблема, а то је да је јако битна и неопходна измена процедуре, која је очигледно мањкава“, додаје он.
Миловановић је додао и да је остао затечен одговором да је сала, у којој је било заказано представљање прогама била заузета, јер га је надаље занимало и који је то други, очигледно важнији догађај (од представљања програма кандидата за избор за Републичког јавног тужиоца), а због кога се представљање кандидата помера у другу зграду, али је указао и на чињеницу да је само представљање програма Загорке Доловац, дана 07.06.2021. године, према његовом мишљену било преурањено, јер је програм представљен у моменту када још увек није била званично утврђена ранг листа кандидата, која је утврђена тек на седници ДВТ-а дана 15.06.2021. године.
Подсетимо, како се наводи у саопштењу ДВТ-а, на данашњој седници ДВТ је разматрало приговоре три подносиоца пријаве на конкурс за избор Републичког јавног тужиоца и једногласно одлучило да се поднети приговори одбију као неосновани, с обзиром да Светлана Текић и Миодраг Мали нису испунили опште услове за избор који су објављени у огласу за пријаву потенцијалних кандидата, док пријава Драгане Обреновић није била благовремена.
Самим тим, остала је кандидатура једино Загорке Доловац, која тренутно обавља фунцију Републичког јавног тужиоца.
Иначе, Доловац је на место Републичког јавног тужиоца изабрана 2009. године, ступила је на ту функцију 01.01.2010. године, а затим је на исту реизабрана 2015. године. Њене мандате обележиле су бројне афере попут „Крушика“, „Јовањице“, „Савамале“, ‘’Хеликоптера’’, случај пада групе Вељка Беливука, али и многе друге, чији епилог јавност Србије још увек није дочекала.
Оно што се њој највише замера јесте њено упадљиво ћутање о тако важним друштвеним темема, са позиције са које никако не би смела да ћути, па се поставља питање да ли је тим ћутањем анестезирала јавнотужилачку организацију, чиме је исту изоловала, пре свега од грађана, који са правом очекују одговоре на многа питања, као и једну снажну и одлучну реакцију Републичког јавног тужиоца.
Тања Миловановић Нова