Народни посланик Србија центра – СРЦЕ Слободан Илић затражио је од министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Александра Мартиновића да одговори на питање да ли се у појединим кланицама у Србији увезено месо пакује и продаје као домаће и на тај начин обмањују грађани.
„Србија увози огромне количине меса, које завршава у малопродајним објектима широм Србије. Тако се уништава домаће сточарство и обарају цене домаћег меса, па је сада цена живе мере свиња пала на 170 динара по килограму. Само у септембру 2024. Србија је увезла 100 тона свежег говеђег меса и то полутки и основних делова који нису за прераду. Истог месеца увезено је 300 тона свеже свињетине из Шпаније, али и 4144 тоне смрзнуте“, изјавио је Илић, који је и члан Одбора за пољопривреду Народне скупштине.
Он наводи да је само из Русије увезено 1.000 тона смрзнуте свињетине, а 2.000 тона пореклом је из Шпаније, која користи 100 одсто ГМО хране за животиње.
За прераду је, како додаје, увезено 1.000 тона чврстог масног ткива и тзв. фицли, које се стављају у производе од меса.
„Истог месеца из Русије је увезено 270 тона живинског меса по цени од 2,94 евра по килограму. Плански се обарају цене меса у Србији и уништавају наши сточари, док се истовремено увозе огромне количине меса непровереног квалитета и порекла“, додао је Илић.
Кључна питања су, наводи Илић, где завршава месо из увоза и да ли се у кланицама увезено месо пакује и продаје као домаће и на тај начин обмањују грађани Србије да једу здраво месо из наше, локалне производње.
„Да ли је могуће да наши сточари произведу количине довољне за све малопродајне објекте који продају месо као домаће? Скандалозан је и податак да у пракси нико не контролише декларације на месу у малопродаји и да ми не знамо шта заправо једемо. Захтевам хитну реакцију надлежних министарства и инспекција по овим питањима“, нагласио је народни посланик Слободан Илић.
Shutterstock/Aleksandar Karanov