Готово две трећине испитаника уочава негативан утицај корупције на друштво у целини у Србији, а готово трећина испитаника сматра да корупција има значајан утицај на њихов живот, додаје се у истраживању које је спровео Цесид.
Грађани нам говоре да је током последње четири године дошло до незнатног помака у напретку Србије у решавању проблема корупције. Више од половине испитаних грађана сматра да је корупција уобичајени начин понашања, односно саставни део културе и навике у друштву, рекла је директорка Канцеларије за демократски и економски развој УСАИД Шенли Пинчоти.
Корупција, уз економске проблеме, једна од највећих потешкоћа са којом се сусрећу грађани Србије.
У протеклих годину дана трећина испитаника сматра да је дошло до пораста корупције, док је петина оних који верују да се ниво корупције у Србији смањио, истакао је Иво Чоловић, програмски директор Цесида.
У саопштењу се наводи да је Чоловић рекао да грађани највећа очекивања по питању борбе против корупције грађани полажу у највише органе власти – председника и Владу.
Примат се ипак даје председнику чије напоре на спречавању корупције грађани препознају и цене у већој мери у односу на друге институције. Са друге стране, на Владу пада одговорност за повећање нивоа корупције и од ње се очекује већа ефикасност у спречавању ове појаве.
Мере које би утицале на смањење корупције, а које грађани сматрају најефикаснијим су: одлучнија истрага случајева корупције и боља и адекватнија заштита узбуњивача, рекао је Чоловић.
Програмски директор Транспарентности Србије Немања Ненадић указао је на главни захтев грађана да „откривени случајеви корупције буду адекватно кажњени, а они који су на корупцију указали заштићени“, додаје се у саопштењу.