Почетна » Један од нишких хероја-лекара, др Бане, ради на одређено и уговор му продужавају на три месеца

Један од нишких хероја-лекара, др Бане, ради на одређено и уговор му продужавају на три месеца

од Други Пишу
0 коментар

Доктор Бранислав Јовановић волонтирао је пет година у Универзитетском клиничком центру (УКЦ) Ниш, сам се финансирао, помагали су му родитељи, колико су могли, сналазио се да преживи некако тај период и успео је да специјализира анестезиологију. Он не жели да говори о себи, да се хвали својим успехом, а ни да се жали на проблеме, али као надређени на Клиници, морам да поменем његов случај, јер ме боли. Он је сада један од најбољих међу нама, а ради на одређено, на срамотни уговор, који му управа продужава на свака три месеца. На тај начин вређају и њега и све младе колеге које би се одважиле да крену његовим стопама, па се после питамо зашто нам лекари одлазе у Немачку, Норвешку, Канаду, љутито за Нова.рс прича проф. др Драган Милић, директор Клинике за кардиохирургију УКЦ Ниш, у чијем је тиму и доктор Јовановић.

Клиника др Милића и др Бранислава Јовановића одјекнула је у јавости по херојском подухвату и операцијама које су бесплатно радили током 12 викенада и тако у потпуности укинули листе чакања. Наспрам ове несебичности стоји велика срамота и неправда која је учињена анестезиологу Јовановићу.

Обавезно волонтирање после завршеног Медицинског факултета, највеће је понижење за младе лекаре, које не постоји нигде у свету, само код нас, у Србији. Нажалост, неки од њих принуђени су да волонтирају и више година, а да после мукотрпног бесплатног рада, током којег једва преживљавају док не прође “пробни период”, не добију сталан посао.

“Проводим сате, дане, недеље, убеђујући моје лекаре да не иду у Норвешку и Немачку, да остану овде и брину о нашим пацијентима. Један од најбољих специјалиста анестезиолога др Бранислав Јовановић, је пуних пет година волонтирао у нашем Клиничком центру и још нема решен статус, што је велика срамота за установу и за целокупан здравствени систем Србије. Посао на одређено добио је 2020. када је кренула пандемија ковида. Да није било вируса, ко зна до када би трајао његов волонтерски стаж. Ти уговори се ево већ три године вуку, продужавају, на сваких неколико месеци“, каже проф. др Милић.

Тражили смо да дође код нас на кардиохирургију, јер је најбољи, истиче он.

“Стално се у здравственим установама у Србији лекари жале како немају довољно анестезиолога, а ми овде имамо једног врхунског стручњака, кога мучимо да потписује уговор на одређено на свака три месеца, уместо да је одавно добио сталан посао”.

Потребно је много одрицања и рада да би лекар специјализирао анестезију, а нема их много који су спремни на то.

“Доктор Јовановић је међутим један од тих, који притом воли своју земљу, жели да остане овде да живи и да ради, али наш систем и надлежни, као да хоће да га отерају. Све чине да њему и онима који су му слични, отежају живот и рад у Србији. Оно што он зна и начин на који ради, свуда у свету био би поштован, уважаван и наравно финансијски и статусно награђен. Последњи пут уговор је потписао у децембру 2022. и ускоро му истиче, па да видимо какав ће бити наредни”, наводи директор ове Клинике.

Надлежни у УКЦ Ниш не одобравају стално запослење јер не добијају “зелено светло” од Министарства здравља и Републичког фонда за здравствено осигурање.

„Овакви срамни уговори су питање управо за министарство и за Фонд. Имамо искусног анестезиолога који сада ради код нас на кардиоанестезији, која је најтежи део посла, а његов статус у болници је нерегулисан”.

Осим што трпи понижења и ради на одређено, доктор Јовановић учествује и у операцијама које кардиохирурзи у УКЦ Ниш обављају викендима. Подсетимо, од 20. јануара 2023., без икакве финансијске надокнаде, ови лекари и њихов тим, оперишу елективне, не хитне, пацијенте, како би смањили листу чекања. Током претходног викенда, тачније од петка до недеље, извршили су рекордан број интервенција на срцу – чак 22, а листа чекања за операције на срцу је са 149 пала на 105 и циљ им је да до Ускрса или 1. Маја, Листе за кардиохирургију престану да постоје.

“Доктору Јовановићу није било тешко да долази викендом, али ја, нажалост, и поред свега овога, још ништа не могу да учиним поводом његовог статуса. Ако се једно јутро појави и каже ми да хоће да оде у Немачку или Норвешку, како да га убедим да остане, да не иде”, у очају пита доктор Милић.

Подсетимо, у децембру 2022. министарка здравља Даница Грујичић истакла је да је важно стимулисати лекаре да раде у државним болницама прековремено како би се смањиле листе чекања, а почетком фебруара ове године најавила је да ће до марта, у договору са канцеларијом председника Србије, бити спроведена нова запошљавања младих лекара. Она је притом нагласила да у Србији има око 1.400 незапослених лекара, а позвала је младе колеге да се осамостале и да иду да раде у мања места, где ће имати разне погодности.

Foto: Privatna arhiva

Ана Марковић   Нова

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар