Почетна » Још једна обмана Александра Шапића? У вртићима нема ко да ради – васпитачи су и сервирке и чистачице

Још једна обмана Александра Шапића? У вртићима нема ко да ради – васпитачи су и сервирке и чистачице

од Други Пишу
0 коментар

“У београдским вртићима нема ко деци да спрема храну, превози намирнице, оброке, чисти собе, купатила, мења постељине, остао је минималан број запослених у техничком особљу, јер људи не могу више да раде за минималац, па њихове обавезе преузимају васпитачице које треба да брину о малишанима. Извесно је да ће Град ангажовати приватне агенције за кетеринг и чишћење, уместо да овим људима који већ раде тај посао, повећају плате и запосле још особља. Те агенције ће опет родитељи плаћати, па како ће онда бити бесплатни вртићи, а не смемо заборавити да не може свако да ради у колективу са децом”, револтирано за Нова.рс прича Јованка П., која већ две деценије ради као васпитачица у једном београдском државном вртићу. Њене стрепње деле колегинице, као и људи који раде у техничком особљу, а потврђују их нажалост и у Самосталном синдикату предшколског васпитања и образовања Србије.

Запослени у вртићима који се воде као “техничко особље”, раде за мизерних 36.000 динара месечно, што је испод сваког људског достојанства.

“Уместо да Град Београд, односно градоначелник Александар Шапић, којем су била пуна уста прича о бесплатним вртићима, повећа тим људима примања и запосли још оних који ће радити као техничко особље, они све чине да их натерају да оду, како би имали изговор да ангажују приватне агенције за чишћење и спремање хране, односно кетеринг. Тај кетеринг и чишћење ће родитељи сигурно морати да плаћају, па опет вртићи неће бити бесплатни. У већини предшколских установа, кухиње се увелико затварају, а деца већ једу оброке плаћених кетеринга”, каже Јованка.

Нема више познатог мириса којег се сви сећамо из детињства, а долазио је из вртићке кухиње, у којој су се припремала омиљена дечја кувана јела.

“Сада ће деца јести оно што донесу агенције, а то је далеко слабији квалитет и није проверено. Васпитачице раде као сервирке и чистачице, јер ових има тако мало да само једна долази у смену, пре или после подне и то је све. За дечје оброке користимо пластичне тањире и чаше јер једна жена не може да опере сто тањира између доручка и ужине. За малом децом треба доста да се чисти, а хигијена мора бити беспрекорна што захтева много посла. Нико то више неће да ради за 36.000 динара. Остала је ‘шака јада’ ових људи, који се још боре да остану да раде. Они долазе и болесни на посао, јер на боловање ако оду, неће бити никога да их замени. Један возач развози оброке у чак 33 вртића свакога дана. На техничко особље се нажалост не односе повећања која држава доноси, па немају чему да се надају. Због смањеног броја особља и годишњих одмора, најављују нам да ће у наредном периоду, током лета, чак спајати вртиће”, љутито прича наша саговорница.

Наиме, Влада Србије најавила је повећање плата од 5,5 одсто у сектору предшколског васпитања, од 1. јула ове године, али та повећања опет не обухватају техничко особље, без којих је немогуће радити.

“Успели смо да се изборимо за повећање плата које председник и Влада најављују од 1. јула. Међутим, морам да истакнем да није тачно да ће сви запослени у предшколским установама, као што се често говори, добити повећање. Осам група запослених са првим, другим, трећим и четвртим степеном стручне спреме, данас имају плате које се по уредби обрачунавају испод минималне зараде и којима послодавац исплаћује минималац. Реч је о спремачицама, сервиркама, куририма, вешаркама, радницима у кухињи, куварима, пекарима, возачима и мајсторима. Ти људи чине скоро 24 одсто свих запослених у предшколству. Од њих ће само запослени са четвртим степеном, чији је број на нивоу статистичке грешке, успети да прескоче минималац и њима ће се плата повећати за три одсто, односно за 1.200 динара. Другим речима, док држава на сва звона говори о повећању плата од 5,5 одсто за све запослене у предшколству, за чак четвртину ових људи то једноставно није истина. Зато тражимо измену Уредбе тако да сви запослени добију исто повећање”, наглашава у разговору за Нова.рс Босиљка Јовановић, председница Самосталног синдиката предшколског васпитања и образовања Србије.

У овом Синдикату траже, заједно са њиховим Савезом, да се минималац ургентно коригује у току ове године и изједначи са минималном потрошачком корпом, која износи око 50.000 динара.
Додатни проблем је, наводи Јовановићева, што власт решење види у ангажовању приватних агенција.

“Желимо још једном да подсетимо ко су наше колегинице и колеге које раде на
минималцу – то је управо техничка служба, а пре свега спремачице и кухиња, за коју власт већ види решење у такозваном ‘аутсорсингу’, односно ‘отуђењу’ од система. Идеја је да се ови послови, као наводно додатни у предшколству, пренесу на приватнике, који би вртићима пружали ове услуге. Изговор је да би се тако направио простор за веће плате васпитачица, јер се ставка за плате не сме повећавати, између осталог и због преузетих обавеза према Међународном монетарном фонду. Синдикат чврсто стоји на становништву да ово нису додатни послови, већ неотуђиви део старања о деци предшколског узраста. И родитељи и васпитачи желе да наставе да у нашим спремачицама, сервиркама и кухињском особљу виде поуздане чланове тима једног вртића односно предшколске установе, а да би то био случај, они морају имати истог послодавца, исту сигурност посла и исте бенефиције као и васпитно и образовно особље”, наглашава она.

Иронија је у томе што радницима у техничкој служби власт маше наводно већим платама ако пређу код приватника и буду спољни пружаоци услуга.

“А оно што њих чека у таквом сценарију је неплаћени прековремени рад, веће оптерећење посла, губитак бенефиција из колективног уговора, укључујући дане годишњег одмора, јубиларне награде и солидарне помоћи, а коначно и практично губитак права на боловање. Говори нам се да би они радили исто, још и боље, ако их приватизујемо, и још би држава уштедела. Ми можда нисмо ишле у високе политичке и менаџерске школе које би нас кандидовале да будемо службеници ММФ-а, али довољно знамо о вођењу домаћинства да видимо да је ово просто лаж – како ће се за исти, још и мањи новац, све покрити, и још наравно намирити нове приватне газде које би шефофале тим агенцијама које би пружале основне услуге вртићима?”, пита Босиљка.

Из Синдиката упозоравају, да не нудећи никакво решење за раднике на минималцу у предшколским установама, држава заправо већ спроводи тихо отуђење ових служби, и то уз једногласно противљење јавности, родитеља, струке и запослених.

“Све више људи даје отказе на ова радна места од којих не могу да се прехране, а на огласе за посао за ову бедну плату нико се јавља, што ће на крају довести до тога да ће држава увођење приватних агенција у вртиће представити као нужност и готову ствар”, упозорава Јовановићева.

Такође, из Синдиката наводе да су Студије из држава чланица ЕУ у којима су уведене приватне агенције за кетеринг и чишћење у вртиће, показале све недостатке таквих модела и драстичног пада квалитета услуге, због чега се у већини ових земаља сада враћају на стари систем рада.

Из Секретаријата за дечју заштиту, као ни из кабинета градоначелника Београда Александра Шапића, нису одговорили на наша питања о ангажовању приватних агенција за вртиће и о могућем повећању плата техничком особљу, до објављивања овог текста.

Наиме, због немогућности сарадње и са Министарством финансија, који одуговлаче са продужетком колективног уговора за предшколске установе, Самостални синдикат предшколског васпитања и образовања Србије и Грански синдикат просветних радника Србије Независност, позивају на протестни заједнички отворени састанак републичких одбора ова два синдиката, испред Министарства финансија, у уторак 4. јула, у 14 сати.

Foto: SviatlanaLaza / Shutterstock

Ана Марковић   Нова

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар