Почетна » Кад Вулин напада пензионисаног генерала: Ко је требало да ратује, а ко ни у војску није морао

Кад Вулин напада пензионисаног генерала: Ко је требало да ратује, а ко ни у војску није морао

од Други Пишу
0 коментар

Здравко Понош је 10 година старији од Александра Вулина, а пуних десет година био је у пензији с чином генерала када је новопостављени министар одбране Вулин са 47 година први пут обукао војну униформу и положио војничку заклетву. То га не спречава да нападне Поноша да није ратовао за државу која га је за то школовала. Љубодраг Стојадиновић, колумниста Н1 и професионални војник дуже од две деценије, оцењује да су изјаве министра нејасне, неартикулисане и на крају – несувисле.

Потпредседник Владе Александар Вулин је у скупштинској полемици напао генерала у пензији и некадашњег начелника Генералштаба Здравка Поноша, оптужујући га да није учествовао у ратовима деведесетих. Док за себе и то што није ни служио војни рок сада каже – „ја војску нисам ни морао да служим“.

„Како објашњавате то што сте носили униформу, а нисте били у рату? Где сте Ви сви ових година, што нисте ратовали? Вама је то била дужност! Школовали смо Вас само за једно и ништа друго, да ратујете господине генерале, да ратујете а не да се усавршавате“, узвикивао је Вулин у уторак у Народној скупштини, не пропуштајући прилику да још једном понови да је Понош пореклом из Книна.

Сопствено пропуштање да служи редовни војни рок, истих тих деведесетих, Вулин је бранио речима: „Ја сам најгори, ја нисам ни морао да служим војску“.

 

То је нови детаљ у Вулиновој војној биографији која је требало да почне 1991. године по завршетку средње школе, или када је завршио Правни факултет у Крагујевцу. Међутим, министар није ишао у војску због, како је сам рекао, високе диоптрије.

То га није спречило да касније за РТС говори како је као добровољац хтео да ратује против НАТО 1999. године, али да су га вратили из Бубањ Потока јер је његовог ВЕС-а (војно-евиденционе специјалности) било превише.

Са „рупом“ у војној биографији Вулин постаје министар одбране 2017. године и одлази на двонедељну војну обуку, да би у марту 2019. Вулин положио заклетву.

„Он о војсци не зна ништа“, рекао је Стојадиновић за Н1 и истакао да је министар од своје 15-дневне обуке направио водвиљ.

Ипак, то је у сагласју са оним што се дешава у Русији, а којој Вулин толико тежи. Јер ни Сергеј Шојгу није служио војску па је постао маршал, напомиње Стојадиновић.

Он истиче да је потребно свим могућим демократским средствима спречити Вулина да ради опасне ствари, међу које убраја ухођење опозиционих политичара и новинара. Додаје да из те филозофије призилази хајка на председника државе и идеје да Биљана Стојковић преко народа покушава да изврши атентат на председника.

„Не дајем савете, али моје мишљење је да би било најбоље да га Понош игнорише јер је и то вид изказивања става“, каже Стојадиновић.

А када је у питању биографија Здравка Поноша, истина је да је он из Книна, али је исто тако истина да је Хрватску напустио 1986, пет година пре него што је рат почео.

У Загребу је пре тога завршио Техничку војну академију. Иако му је било понуђено да остане да ради као асистент, Понош одлучује да оде у Београд и као инжењер каријеру настави у Војнотехничком институту.

То што „није ратовао“ на начин на који то Вулин замишља, не значи да Понош није учествовао у ратним дејствима.

„За оне који знају шта је рат постоје разни родови, водови и задужења. Нису сви на првој линији фронта. Постоји много људи који ради друге послове“, каже Стојадиновић и наводи да је Понош био припадник за против-електронска дејства.

Управо због заслуга у против-електронским дејставима током НАТО бомбардовања, Поноша је после рата одликовао Слободан Милошевић. Тај део Вулин је пропустио да спомене. Као и то на који начин се 1999, као блиски сарадник Мирјане Марковић и истакнути функционер ЈУЛ-а, борио против „унутрашњег непријатеља“, кад му против спољашњег већ нису дали.

mod.gov.rs

Н. В. О.    Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар