Почетна » Како је спроведена организована миграција бирача?

Како је спроведена организована миграција бирача?

Да ли су локални избори стратешки расписани само у трећини јединица локалне самоуправе како би се омогућиле привремене селидбе бирача?

од Други Пишу
0 коментар

С још 20 људи који су у полицијску станицу дошли по истом позиву, једној особи је неколико недеља пре избора промењена адреса пребивалишта на адресу која административно припада једној од београдских приградских општина и чији становници могу да гласају на предстојећим градским изборима у Београду.

Сви су од локалног активисте Српске напредне странке добили по 2.000 динара уз обећање да ће добити још 2.000 након што гласају. Ово је само један од случајева које је забележила Посматрачка мисија Црте, а који показује како је у уочи избора одржаних у недељу, 17. децембра, функционисала организована миграција бирача.

Да ли су локални избори стратешки расписани само у трећини јединица локалне самоуправе како би се омогућиле привремене селидбе бирача? Ако је у то било икакве сумње, након изборног дана она је само појачана. А појачали су је бројни наводи о манипулацијама бирачким списком, промени пребивалишта, довожењу бирача до бирачких места и другим махинацијама које је Посматрачка мисија Црте документовала и представила у прелиминарној анализи о организованој миграцији бирача.

Због те врсте нелегалног изборног инжењеринга, али и обима и разноликости других изборних злоупотреба у Београду, Црта је остала при становишту да резултати београдских избора не одражавају слободно изражену вољу бирача који живе у њему.

Црта уз објашњење самог феномена наводи да је он повезан са фиктивним пребивалиштем, односно манипулацијама бирачким списком – масовним пријављивањем грађана на адресе на којима не живе, како би могли да гласају у оним општинама и градовима у којима су расписани избори.

„Број грађана који су звали Црту пријављујући необичне проблеме с бирачким списком био је већи него икада. Чак и пре дана избора стизале су информације о миграцијама бирача у организацији странке, општинске администрације, као и о манипулацијама са централног нивоа”, истиче Посматрачка мисија Црте у анализи.

Бирачки списак као страначка играчка

Један од примера који је Црта издвојила је случај особе из општине која се граничи с административном територијом града Београда.

Родитељ те особе је присталица Александра Вучића, а локални одбор Српске напредне странке јавио му с питањем да ли је спреман да подржи председника Србије на изборима заказаним за 17. децембар. Након позитивног одговора, додаје Црта, из СНС-а су родитељу рекли дан и време када да се појави у локалној полицијској станици и донесе личну карту.

„У полицијској станици било је око 20 људи који су дошли да обаве исти задатак као и она. Пријављена је на адреси пребивалишта, која се налази у суседном селу, које административно припада једној од београдских приградских општина и чији становници могу да гласају на предстојећим градским изборима у Београду. Локални активиста Српске напредне странке дао је њој (и осталима из групе) по 2.000 динара и рекао им да ће добити још 2.000 након што гласају за неколико недеља”, пренела је Посматрачка мисија Црте сведочење особе која јој се јавила.

Фото: Посматрачка мисија ЦРТЕ

Име особе, наводи се у анализи, пронађено је у јавно доступном бирачком списку пет дана касније, с „новом адресом“ на основу које би била уписана за гласање на изборима у Београду. Посматрачи Црте су потом потврдили да је гласала на новом бирачком месту, на које је доведена с другима из свог села.

Неколико дана након дана избора, испоставило се да особа о којој је реч више није уопште видљива у онлајн изводу из бирачког списка, што је за Црту, како је рекао Раша Недељков, шеф Посматрачке мисије, био показатељ да ситуација са бирачким списком није заврсена с изборним даном, већ да су промене настављене – на централном нивоу.

Фото: ЦРТА

Арена и друге тачке кључања

У Београду су посматрачи Црте пријавили 71 бирачко место са случајевима организованог довожења бирача, надзираног гласања или нерегуларности које указују на потенцијалне манипулације идентитетом бирача. Посматрачка мисија Црте истиче да је то висок проценат од око 14 одсто свих бирачких места у Београду.

Организовани транспорт бирача забележен на овим бирачким местима укључивао је бираче из других општина широм Србије где се локални избори не одржавају, као што су Панчево, Ваљево, Аранђеловац, Смедерево, Нови Сад, Вршац и други градов, а према извештајима посматрача део организованих миграција бирача били су људи са Косова, из Босне и Херцеговине и Хрватске.

„Ови случајеви ретко су били изоловани од елемената који указују на различите облике изборне корупције и преваре – укључујући куповину гласова, карусел гласање и пуњење бирачких кутија”, напомиње Црта и додаје да је забележила индиције да је „идентитет бирача, а самим тим и бирачки списак, потенцијално манипулисан на многим од ових бирачких места” – уз кршење правила за проверу идентитета бирача, већ потписане изводе, људе који се нису могли наћи у изводима бирачког списка за изборе у Београду и кршење правила за гласање изван бирачких места.

Посматрачи Црте су идентификовали неколико локација где су бирачи организовано довођени из Босне и Херцеговине (ентитет Република Српска). Иако је фокус медија и јавности био на „Штарк” Арени, грађани из РС су се, како је забележено, окупљали и на Кванташ пијаци, код тржног центра Змај и другим локацијама у предграђима.

„Посматрачи су извештавали о приватном обезбеђењу испред Арене, многим аутобусима и возилима из Босне и Херцеговине и групама које координирају довођење бирача до и од бирачких места. Шема је подразумевала дочек бирача, олакшавање њихове регистрације унутар Арене, додељивање бирача бирачким местима, организовање бесплатног превоза аутобусима, комби и такси возилима и приватним аутомобилима. Процес унутар Арене је био једнако добро организован. Активисти странке су седели са листама бирача на трибинама означеним именима општина у Београду постављеним у централном делу Арене. Пратећи упутства активиста до штандова су долазиле отприлике шездесеточлане групе како би добили распоред бирачких места на која треба да иду”, објаснила је Црта на основу извештаја које су јој доставили посматрачи.

Фото: Посматрачка мисија ЦРТА

Додатну анализу Посматрачка мисија Црте урадила је након изборног дана и то коришћењем и укрштањем квантитативних, јавно доступних података из бирачког списка и резултата гласања. Осим што је установљен значајан обим промена у бирачком списку на годишњем нивоу, на идентификованим бирачким местима у Београду која су била потенцијална одредишта организованих миграција бирача, забележен је већи број гласова за актуелну власт.

„Организоване миграције бирача су се догађале више у општинама и ка бирачким местима где је Српска напредна странка имала мање повољне изборне резултате 2022. године. Због тога су претежно урбане општине биле више погођене организованим миграцијама бирача него оне које су биле више руралне, као што су Обреновац, Младеновац, Лазаревац, Барајево и Сопот”, стоји у анализи Црте, где се додаје и да су бирачка места са више бирача који су могли мигрирати у Београд након 2022. године имала тенденцију да имају више гласова за СНС 2023. године.

Званичници Србије и Републике Српске удружени у оправдавању миграције бирача

Црта подсећа да су политички актери који су учествовали у изборном процесу у Србији експлицитно или потврдили или оправдали праксу миграције бирача. Ту су првенствено председник Србије Александар Вучић, председница Владе у техничком мандату Ана Брнабић, лидер СНС-а Милош Вучевић и други.

Њима су се придружили и званичници из Босне и Херцеговине – министар безбедности БиХ Ненад Нешић, председник Републике Српске Милорад Додик, градоначелник општине Соколац у БиХ Милован Бјелица.

„Па није то што некога возите или не возите кривично дело. Па ми смо данас, ја мислим, имали не знам колико аутомобила, коме год је потребно, било којој мајци, баки, тетки, детету, да неко причува, све смо помагали да људи изађу на изборе. Па то се подразумева, то је посао политичких странака који учествују у изборима”, рекао је председник Србије у изборној ноћи.

Из БиХ је стигла и нешто оштрија порука – порука председника Републике Српске који је на друштвеној мрежи X поновио да је гласање на изборима у Србији законом загарантовано право грађана РС, истичући притом да њихово веће учешће има за циљ да спречи да „на власт у Србији дођу антисрпски полтрони”.

Организоване миграције бирача нису ни легалне ни легитимне, али су свакако обележиле изборни циклус коме још не назиремо епилог. Бар не када се ради о бројним неправилностима и махинацијама. Посматрачка мисија Црте је већ 18. децембра у прелиминарној оцени навела да су драстичне злоупотребе права бирача, закона и институција ескалирале на изборни дан. Црта је тада указала и на квалитет процеса парламентарних избора, односно њихово удаљавање од стандарда за слободне и поштене изборе.

Један од главних закључака из оцене, закључак да “због обима и врста изборних злоупотреба у Београду резултати београдских избора не одражавају слободно изражену вољу бирача” у анализи о организованој миграцији бирача је детаљније обрађен и аргументован на основу доказа из извештаја Цртиних посматрача, прикупљених пре, током и након изборног дана.

ФОТО: Посматрачка мисија ЦРТА

И упркос томе, премијерка Ана Брнабић је заказала ванредну конференцију за новинаре како би рекла да су Цртини налази „инсинуације”, „полуинформације” и „квазианализе” и да представљају „директан покушај рушења уставног поретка”.

„Нема ту професионализма, нема објективности, нема непристрасности, то је једно брутално навијачко понашање. И ништа више и даље од тога. Апсолутно ништа. Ја сам приморана да реагујем и посебно да реагујем овде из просторија Владе Републике Србије, а не из Српске напредне странке зато што је ово што смо видели и ово што видимо и слушамо од недеље увече односно од понедељка ујутру, када су се представници опозиције, ове груписане Ђиласове опозиције, груписане око ‘Србија против насиља’ опасуљили, када им је прорадио софтвер, па су коначно видели који су резултати, па су се уверили да су изгубили, па су онда кренули да оспоравају изборе, а никако пре тога… Е, од тада све ово слушамо – како од њих, тако и од ових невладиних организација, организација цивилног друштва, које имају јасну политичку улогу у овоме свему. Да реагујем, зато што све то што смо чули и видели и као што кажем нема никакве везе са Српском напредном странком и никакве везе, ама баш никакве са листом ‘Александар Вучић – Србија не сме да стане’ или са листом ‘Александар Вучић – Београд не сме да стане’, никакве. Ово је директна дестабилизација Србије и директан покушај рушења уставног поретка Републике Србије”, поручила је Брнабић и то након што је навела да се на конференцији Посматрачке мисије Црте чуло и видело „једно велико ништа”.

 

Тијана Ђорђевић, Истиномер

Фото: Посматрачка мисија ЦРТЕ

Можда ти се свиди

Оставите коментар