Министарство одбране Србије расписало је конкурс за упис у војне школе, који је отворен до 31. марта.
Овогодишњим конкурсом предвиђен је упис 240 кадета Војне академије, 33 кадета Медицинског факултета Војномедицинске академије (ВМА), 110 ученика Војне гимназије – 80 за Општи, 20 за Ваздухопловни смер, пет за пријем у други и пет за пријем у трећи разред Општег смера и 80 ученика Средње стручне војне школе „1300 каплара“.
Војна академија у школској 2025/2026. години нуди основне академске студије на смеровима Копнена војска, Војно ваздухопловство, Војноелектронско инжењерство, Војномашинско инжењерство, Технолошко инжењерство материјала и заштите, Војносаобраћајно инжењерство, Економија одбране и Противваздухопловна одбрана.
Медицински факултет ВМА нуди два студијска програма – Интегрисане академске студије медицине и Интегрисане академске студије стоматологије, наведен је у саопштењу.
Право да конкуришу за упис основних студија у Војној академији имају младићи и девојке рођени 2003. године или касније, односно 2005. године или касније за студије на Медицинском факултету ВМА.
Неопходан услов је и да кандидати за упис у Војну академију имају завршену четворогодишњу средњу школу или да похађају четврти разред средње школе, а за упис у Медицински факултет ВМА услов је да су завршили гимназију, средњу школу здравствене или ветеринарске струке у трајању од четири године или да похађају четврти разред тих школа.
За кадете студијских програма Војноелектронско инжењерство, Војномашинско инжењерство, Технолошко инжењерство материјала и заштите, Противваздухопловна одбрана и Војносаобраћајно инжењерство потребна је диплома четворогодишње средње школе техничке струке или гимназије, односно да похађају четврти разред средње школе техничке струке или гимназије.
Младићи и девојке који конкуришу да постану кадети студијског програма Војно ваздухопловство морају да испуне и допунске услове прописане посебним програмом медицинско-здравствене и психолошке процене кандидата за тај студијски програм, као и да успешно савладају селективне обуке – падобранску и селективну летачку обуку.
Школовање у Војној академији има структуру основних академских студија првог степена у трајању од четири године, што подразумева 240 ЕСПБ бодова, а по завршетку школовања, кадети стичу високо образовање и стручна звања.
Школовање у Медицинском факултету ВМА има структуру интегрисаних академских студија медицине и стоматологије у трајању од шест година (12 семестара) односно 360 ЕСПБ, а после завршетка школовања кадети стичу високо образовање и стручна звања.
После завршених студија, кадети Војне академије примају се у професионалну војну службу и производе у чин потпоручника одговарајућег рода или службе, док се кадети Медицинског факултета ВМА примају се у професионалну војну службу и постају потпоручници санитетске службе.
За статус ученика Војне гимназије и Средње стручне војне школе „1300 каплара“ у Београду право пријављивања имају дечаци и девојчице рођени 2009. године или касније, односно 2008. године или касније за упис у други и 2007. године или касније за упис у трећи разред Војне гимназије.
Кандидати за ученике Ваздухопловног смера у Војној гимназији упућују се на додатне психолошке и медицинско-здравствене прегледе према посебном програму Ваздухопловномедицинског института.
Школовање у Војној гимназији траје четири године према Наставном плану и програму гимназија општег смера у Србији, који обухвата и специфичне војне садржаје, а по завршетку школовања ученици су у обавези да наставе школовање у Војној академији.
За упис у Средњу стручну војну школу „1300 каплара“ кандидати, такође, пролазе два дела селекције – психолошку и медицинско-здравствену процену и проверу физичке способности и знања из математике и физике.
Школовање траје четири године и одвија се према плану и програму – Ваздухопловнотехнички смер, Јединице за електронска дејства, Телекомуникације и информатика, Артиљеријско-ракетне јединице за противваздухопловна дејства и Ваздушно осматрање и јављање. После завршеног школовања ученици се примају у Војску Србије у својству професионалног подофицира, у чину водника.
За време школовања, свим ученицима обезбеђени су смештај и исхрана, одећа и обућа, уџбеници и школски прибор, затим здравствена заштита и новчана примања у складу с прописом којим су уређени услови, начин остваривања и висина новчаних примања у Министарству одбране, наводи се у саопштењу.
Vojska Republike Srbije Foto:F.S./ATAImages