Почетна » Књиге за основце плаћају се само у Србији и БиХ, у окружењу – бесплатне

Књиге за основце плаћају се само у Србији и БиХ, у окружењу – бесплатне

од admin
0 коментар

 

Универзална декларација о људским правима, у члану 26. каже да свако има право на образовање, као и да образовање треба да буде бесплатно бар у основним школама. Такође, основно образовање је и обавезно. Тако је и у Србији, бар на папиру. Али, сваке године крајем августа и почетком септембра, међу родитељима школараца у Србији „врти се“ иста прича – прескупи уџбенички комплети за основну школу, од 7.500 па све до 17.000 динара, наводи Бизнис и финансије.

У већини других земаља у нашем окружењу, родитељи основаца о овоме уопште не брину – држава је све то решила уместо њих.

Од Словеније, преко Хрватске, па све до Црне Горе и Северне Македоније, уџбеници за све ђаке који похађају основну школу су бесплатни.

Осим Србије, још само родитељи ђака у Босни и Херцеговини такође плаћају књиге за основну школу. У нашој земљи „битка“ за уџбенике који ће се користити од идуће школске године креће сада, у фебруару.

Србија и Босна „најлибералније“ у бившој Југославији

Хрватска

Законом о уџбеницима и другим образованим материјалима од 19. децембра 2018. године уџбеници за свих 314.117 основаца у Хрватској су бесплатни. Школе наручују уџбенике, и на почетку школске године учитељи их деле ђацима. Рачуни за уџбенике се шаљу Министарству за образовање, и онда они то исплате школама. Ученици су дужни да чувају уџбенике и да их врате на крају наставне године, јер су уџбеници у власништву школе.

Сваке године наставници имају обавезу да прегледају уџбенике и склоне оне који су уништени. Сваке четири године наручују се нови комплети. Изузетак су „радни уџбеници“, попут оних из математике или енглеског, и у њима ученици пишу, па се они и наручују и деле ђацима сваке године.

Иако родитеље основаца у Хрватској то ни најмање не занима, ова држава је прописала и јасну формулу којом се израчунава колика је цена сваког појединачног уџбеника.

У ту формулу улази просечна плата у држави коју одређује државни завод за статистику, као и квота која одређује број сати потребних за израду уџбеника и она је мања за уџбенике за ниже разреде, док је највећа за писање уџбеника за 7. и 8. разред. У овој земљи, уџбенике прави и продаје 15 издавачких кућа, укључујући и четири издавачке куће које праве уџбенике на језицима националних мањина.

Словенија

У Министарству образовања Словеније објашњавају да према њиховом Закону о организацији и финансирању образовања, све државне основне школе имају уџбенички фонд који је основан још средином деведесетих година.

Основно образовање у овој држави траје од 1. до 9. разреда, и уџбеници су бесплатни за све, са малим одступањима на крају године. Ученици од 1. до 3. разреда добијају уџбенике, радне свеске и уџбенике са елементима радних свезака, и на крају школске године нису у обавези да их врате. Све остаје њима. Ученици од 4. до 9. разреда такође добијају уџбенке бесплатно, али на крају школске године дужни су да их врате школи, односно у уџбенички фонд.

„Новац за уџбенички фонд обезбеђује Министарство просвете, и у 2020. години износио је 4.425.530,40 евра, а од тога за уџбеничке комплете за прва три разреда потроши се 2.393.973 евра. У нашој земљи укупно има 454 основне школе, и у њима наставу похађа 191.047 ђака“, објашњавају у Министарству просвете, науке и спорта Словеније.

Такође, родитеље у Словенији не занима, али у надлежном министарству кажу да школе добијају по 30 евра за набавку потребног наставног материјала за сваког ђака првака, док за ученике 2. и 3. разреда издваја се 40 евра.

У овој земљи делимично се субвенционишу и уџбеници за средњу школу.

Наиме, средње школе ђацима наплаћују накнаду за позајмљивање уџбеника, и она не може бити већа од једне трећине набавне цене.

Северна Македонија

У Северној Македонији основци, као и средњошколци, такође имају бесплатне уџбенике, а услов је да се врате на крају школске године. Уколико дете уџбеник много оштети, онда је родитељ дужан да га плати. Из једног предмета држава одобрава само један уџбеник, и издавач може да га пусти и у „слободну“ продају, али искључиво по цени по којој га је купило и Министарство просвете ове земље.

Црна Гора

Црна Гора је ову школску годину први пут започела са бесплатним уџбеницима за све основце. То је прописано изменама Закона о основном образовању и васпитању, које су усвојене у јуну 2021. године. У Црној Гори основну школу похађа око 8.000 ђака, и школовање траје девет година.

Босна и Херцеговина

Од свих република бивше Југославије, осим у Србији, уџбенике родитељи плаћају још само у Босни и Херцеговини. У овој држави основно образовање траје девет година, и укупно има 175.316 ђака. Држава обезбеђује бесплатне уџбенике само за ученике из социјално угрожених породица. Међутим, у Републици Српској, одлуком владе, бесплатне уџбенике добили су сви ђаци од 1. до 4. разреда, док су у Бањалуци бесплатни уџбеници обезбеђени за све основце.

Што богатија земља, то доступније основно образовање

У Шведској, у основним школама, према речима наших људи који тамо живе, за децу која их похађају, „апсолутно све је бесплатно“. Ђаци у школи добијају чак и оловке и гумице. Ученици који иду у пети разред, као и већина старијих основаца, добијају и лаптоп на коришћење. На њему све раде, и враћају га на крају школске године. Такође, сви ђаци имају и један бесплатни кувани оброк у току дана.

Људи из Србије који имају школарце у Аустрији кажу да ђаци све уџбенике добијају бесплатно и нису обавезни да их врате на крају школске године. Уџбеници могу да се разликују од школе до школе, али је програм у њима суштински исти. Овде то можда звучи невероватно, али код њих сваког септембра сви основци од државе добијају 100 евра, како би покрили трошкове за додатне ствари које треба да купе за школу.

Холандски школарци имају бесплатне уџбенике, радне листове, вежбанке, свеске и школски прибор. Уџбеници морају да се чувају и враћају на крају школске године, да би их користиле и наредне генерације. Радни листови, вежбанке и свеске су потрошни прибор, и то ђаци, наравно, не враћају. Ни у Мађарској и Шпанији, где су основношколске књиге бесплатне, ученици у јуну ништа не враћају.

Пракса у Португалији је да су школске књиге за основно образовање до деветог разреда бесплатне и добијају се у школи. Ђаци су дужни да те уџбенике сачувају и на крају школске године врате.

И у земљи која је бастион либералног капитализма, САД, уџбеници су за све основце у државним школама такође бесплатни. Чак не могу ни да се купе на слободном тржишту, већ их купују искључиво школе, не и појединци. Ђацима се често копирају радне свеске, и те копије попуњавају и вежбају.

Од школске 2018-2019. године, уџбеници за ђаке од 1. до 4. разреда су бесплатни и у Албанији. Ђаци их на крају школске године враћају. Уџбеници су бесплатни и у Француској, и ђаци морају да их врате на крају школске године.

Исто је и у Бугарској.

Како је у Србији

У Србији има нешто више од 500.000 основаца, и бесплатних уџбеника на државном нивоу нема. Добијају их искључиво основци из социјално угрожених породица, или ако су треће или свако наредно дете у породици. Чак ни тада, не добија се цео уџбенички комплет, већ одређени уџбеници морају да се „докупе“.

Ситуација је различита у свакој локалној самоуправи. Наиме, неке од њих, о трошку општинског буџета купују уџбенике за своје основце. Па тако, за ову школску годину Град Београд је ученицима 1. и 2. разреда купио четири основна уџбеника, српски, математику, изборни страни језик и свет око нас. То је уштеда од око 6.000 динара. Док је на пример град Бор, купио уџбенике за све основце од 1. до 4. разреда. За идућу школску годину бесплатне уџбенике за део основаца у њиховим општинама, за сада су најавили градоначелници Зрењанина и Новог Сада.

Н1/Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар