Почетна » Коалиција за слободу медија и СафеЈоурналистс мрежа: 25 година касније и даље без правде за Славка Ћурувију

Коалиција за слободу медија и СафеЈоурналистс мрежа: 25 година касније и даље без правде за Славка Ћурувију

од Други Пишу
0 коментар

Коалиција за слободу медија и Сафејоурналист мрежа разочарани су одлуком Апелационог суда да ослободи окривљене за убиство Славка Ћурувије. Једини случај убиства новинара у Србији који је доспео до суда, није окончан осуђујућом правоснажном пресудом. Овом пресудом држава показује да није способна или не жели да реши случајеве убиства новинара. Такође, шаље се порука новинарима да их држава неће заштити.

Апелациони суд у Београду објавио је другостепену одлуку коју је донео у априлу прошле године, а којом је ослободио окривљене у случају убистава новинара Славка Ћурувије. Услед недостатка непосредних и посредних доказа који би поуздано потврдили да су окривљени Марковиц́, Радоњиц́, Курак и Ромиц́ извршиоци овог кривичног дела, Суд налази да нису на несумњив начин доказани наводи оптужбе, те је усвајањем жалби одбране и делимичним усвајањем жалбе Тужилаштва, преиначио првостепену пресуду тако што је ослободио од оптужбе окривљене.

Првостепеном пресудом Вишег суда у Београду, од 2. децембра 2021. године због извршења кривичног дела тешко убиство Радомир Марковиц́ и Милан Радоњиц́ су осуђени на казне затвора у трајању од по 30 година, док су окр. Мирослав Курак и Ратко Ромиц́ осуђени на казне затвора у трајању од по 20 година.

Славко Ћурувија убијен је 11. априла 1999. године, суђење је почело тек 2015. године. На правоснажну пресуду чекали смо скоро девет година, односно донесена је четврт века након почињеног злочина.

Подсећамо да је Тужилаштво за организовани криминал 9. новембра 2023. године вратило предмет убиства Милана Пантића Вишем јавном тужилаштву у Јагодини и прогласило се ненадлежним. Упућивање овог предмета у ТОК била је једна од препорука Комисије за истраживање убиства новинара.

Одуговлачење у истрагама убистава новинара манир је који показује да држава Србија заправо не жели да се суочи са овим злочинима и казни починиоце. Новинари у Србији иначе се осећају небезбедно и то показују сви међународни и домаћи извештаји о слободи медија, са оваквом пресудом тај осећај само ће се погоршати.

Можда ти се свиди

Оставите коментар