Последња верзија Нацрта закона о јавном информисању и медијима, са којом ће, како је речено новинарским и медијским удружењима, Министарство информисања и телекомуникација изаћи на јавну расправу, садржи решења која су за Коалицију неприхватљива. Ова верзија Нацрта закона неће допринети побољшању медијске сцене и информисаности грађана и у супротоности су са Медијском стратегијом.
Решење по којем ће се подаци о томе да ли су кршили Кодекс новинара Србије тражити само за штампане и онлајн медије коју су прихватили надлежност Савета за штампу неприхватљиво је, дискриминаторно и води ка озакоњењу награђивања медија који континуирано крше професионалне стандарде. То практично значи да ће медији који нису прихватили надлежност саморегулаторног тела, моћи потуно некажњено да крше Кодекс новинара и за то добијају новац грађана.
Држава сада предлаже кажњавање медија који су у систему саморегулације и обавезали су се на поштовање Кодекса, потпуно супротно идеји са којом је ова одредба предложена, а то је да држава престане да финансира медије који системски крше етичке стандарде, промовишу насиље, користе говор мржње и воде кампање против политичких неистомишљеника.
Коалиција за слободу медија упозорава да је овај предлог погубан за медијску сцену Србије, информисање грађана у складу са јавним интересом, као и за одговорно трошење новца из буџета.
Влада Србије предложеним суштинским изменама у последњем тренутку, након што је Радна група већ усагласила текст Нацрта закона, показује да нема намеру да овим законом уреди медијске прилике у Србији, већ да награди непрофесионалност, неетичност и недоговорност.
Нацрти два медијска закона (Закон о јавном информисању и медијима и Закон о електронским медијима), који ће се наћи на јавној расправи, садрже и друга, слична неодговарајућа решења, супротна Владиној Медијској стратегији, којима је потпуно обесмишљен и досадашњи рад на изради закона и стратешко опредељење Србије.