Почетна » Кокот: Обустава рада у више од 50 одсто школа, показали смо храброст

Кокот: Обустава рада у више од 50 одсто школа, показали смо храброст

од Други Пишу
0 коментар

Више од 50 одсто школа данас је обуставило рад, рекао је председник Независног синдиката просветних радника Србије на данашњем протесту. Он је прогласио овај скуп пленумом просветних радника, позвао колеге на гласање и након што су сви били за, прогласио генерални штрајк.

Душан Кокот је казао да поједини просветни радници данас на овај протест нису могли да стигну јер су заустављани, искључивани из саобраћаја и да им је прећено.

„Сада чујемо да су у неке школе позвани и батинаши. Јадна је земља у којој су просветни радници таргетирани као највећи криминалци“, поручио је он.

Казао је да је мало ко веровао да полугодиште неће почети 20. јануара, да ће бити организована обустава рада и овај протест.

„Тог истог дана су Влада и такозвани репрезентативни синдикати објавили свој договор, па је Милош Вућевић славодобитно изјавио како друго полугодиште почиње 20. јануара и тачка. Након тога претили су нам и Вучевић, и Славица Ђукић Дејановић… Што су више вршили притисак, то је више просветних радника донело одлуку да полугодиште неће данас почети и тачка“, рекао је Кокот.

Према подацима којима, како је тврдио, располажу – у више од 50 одсто школа у Србији друго полугодиште није почело.

„У највећим градовима полугодиште није почело између 80 и 90 одсто школа. Овај 20. јануар би могао да буде историјски датум, могао би да буде Дан просветних радника Србије. Зато што смо данас масовно показали, не само храброст да издржимо претње, већ и да нисмо егоистична групација која кука само за мале плате и која продаје веру за вечеру, већ да устајемо за општи интерес, упркос данајским даровима власти“, истакао је Душан Кокот.

Просвета, рекао је, није изоловано место у некој удаљеној галаксији, него је интегрални део овог друштва.

„Просвети не може бити добро, док у друштву влада системска корупција. Просвети не може бити добро, док се у друштву не поштује принцип поделе и сменљивости власти. Просвети не може бити добро, док су доносиоци одлука плагиатори, фалсификатори, узурпатори и манипулатори. Против тога морамо да устанемо, као што су устали студенти, а студенти и ми смо нераздвојиво повезани. Сви учитељи и наставници су бивши студенти, и сви студенти су њихови бивши ученици“, рекао је он.

„Вучевићу, добио си отказ, поведи и Славицу“
Уз допуштење присутних колега, прогласио је овај скуп пленумом просветних радника Србије.

„Све вас стога молим да се сви овде заједно изјаснимо о генералном штрајку“, рекао је он.

Након гласања, прогласио је генерални штрајк у школама.

Упутио је још две поруке.

„Прва је, Вучевићу, нећеш ти никоме делити отказе. Ти си управо добио отказ. А са собом можеш да поведеш и Славицу, и наводне синдикалне лидере са којима си правио рачун без крчмара. Друга порука – Независни синдикат просветних радника Србије, преузима на себе одговорност за донету одлуку. И пружиће сваком просветном раднику правну и сваку другу подршку у вези са провођењем генералног штрајка. Живела слобода, живела Србија!“, рекао је он.

„Не дозвољавају просветарима да дођу до Београда, заустављају возила – живимо у полицијском часу“
Уочи протеста, Душан Кокот се укључио у емисију Иза вести на Н1 и казао да полиција не дозвољава просветарима да дође до Београда на протест, заустављајући аутомобиле и аутобусе на путу. Има информације да су отказивани унапред плаћени превози и да су превозници звати на информативне разговоре.

Пут просветних радника из Сомбора ка Београду, где треба да се одржи протест, је зауставила полиција. Упутила на ванредни технички преглед возило.

 

„Прилазимо Београду, а оо је други ауто који мењамо. Није само аутобус из Сомбора послат на технички преглед. Јуче су отказивани унапред уговорени плаћени превози. Имали смо информацију да су током викенда превозници позивани на информативне разговоре. Полиција обилази школе и тражи имена часова који се држе. Као да живимо у полицијском часу“, казао је Кокот.

Ситуација је, како објашњава, налагала да морају да мењају возила.

„Кад смо кренули, кад су зауставили аутобус код Црвенке, имали смо информацију да се заустављају возила у Кули. Ја сам је заобишао. У Врбасу смо касније променили ауто, јер је ситуација тако налагала“, закључио је.

Foto Printskri n1

Н1 Београд

Можда ти се свиди

Оставите коментар