Почетна » Колике су цене уџбеника за школу: За два ђака родитељима потребан минималац

Колике су цене уџбеника за школу: За два ђака родитељима потребан минималац

од Други Пишу
0 коментар

Родитељима двоје школске деце за куповину уџбеника и школског прибора потребан је безмало минималац.

Најјефтиније ће проћи породице које живе у (малобројним) градовима и општинама које обезбеђују бесплатне школске књиге, па ће тако родитељи будућих првака и другака из Београда плаћати само уџбенике за музичко, ликовно и дигитални свет, јер оне нису део комплета које финансира градска власт, пише Данас.

Сви остали, ако се одлуче за нове књиге, за комплет за први разред морају да издвоје у просеку око 8.000 динара.

Још скупљи је комплет за други разред који кошта око 8.800, а многе школе само за српски језик траже чак четири књиге – читанку, граматику, радну свеску и латиницу. У просеку око 8.200 динара коштају књиге за трећи и за четврти разред.

Неке школе су из спискове уџбеника које ће користити у наредној школској години објавиле и ценовнике, а рачуница каже да комплет за пети разред кошта око 15.500 динара, за шести око 17.000, а за седми и осми и преко 18.000 динара. У ове цене нису, међутим, урачунате све ставке, попут географског атласа за који треба издвојити око 1.000 динара.

Цене уџбеника се не разликују много међу издавачима, али се разликује број књига који траже наставници.

Тако, рецимо, историја за пети разред издавачке куће Логос кошта 950 динара, Клетова 890, колико и Фрескина, БИГЗ-ова је 990, Вулканова 940, издање Завода за уџбенике 937 динара, а Герундијума 891.

С друге стране, неки наставници српског језика и књижевности за сваки разред од петог до осмог траже да ученици купе и читанку и граматику и радну свеску (које често остану празне), а само овај комплет кошта од 2.000 до 2.400 динара.

Занимљив је пример две београдске гимназије: у једној је на друштвено-језичком смеру потребна само читанка, док у другој ученици природно-математичког смера морају да имају и читанку и граматику.

У појединим школама на списку обавезне литературе нема уџбеника из математике, али је то ипак ретко.

Не само да се уз уџбеник за овај предмет мора купити и збирка задатака, већ се комплети по правилу траже и из физике и хемије, а за стране језике такође је потребан уџбеник и радна свеска што су најчешће најскупље ставке.

Зато не чуди да, рецимо, комплет за осми разред може да броји и двадесетак наслова.

Школске књиге за ниже разреде основне школе су, по правилу, јефтиније. Радне свеске су у просеку око 600 динара, уџбеници од 700 до 800, а радни уџбеник математике из више делова код неких издавача кошта 1.600 динара.

Просечна цена уџбеника за више разреде основне школе је од 800 до 1.000 динара, док су збирке задатака нешто повољније.

Гимназијски уџбеници стају и преко 1.000 динара, док за поједине стручне предмете у средњим стручним школама треба дати и 2.000 динара. У недостаку уџбеника у многим стручним школама ђаци уче из фотокопираних књига или купују половна стара издања.

Стални проблем да школе траже велики број уџбеника за које се касније испостави да их ђаци нису користили јер се на часовима и даље диктира постао је још видљивији током претходне три „епидемијске“ школске године.

Наставници су били обавезни да припремају материјале у дигиталној форми, у неким периодима су били доступни и дигитални уџбеници, али све то није утицало да надлежни преиспитају да ли је ученицима потребан оволики број уџбеника.

Данас/Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар