Почетна » КОЛИКО ПУТА ГОДИШЊЕ ИДЕМО КОД ЗУБАРА Поражавајући подаци о навикама грађана Србије, а ево како то раде Европљани

КОЛИКО ПУТА ГОДИШЊЕ ИДЕМО КОД ЗУБАРА Поражавајући подаци о навикама грађана Србије, а ево како то раде Европљани

од admin
0 коментар

Швеђани и Кипрани код лекара иду мање од три пута годишње у просеку, грађани Србије чекају испред ординација осам а Словаци и Мађари више од десет пута годишње.

Код зубара најчешће иду Холанђани, у просеку два-три пута годишње, у Србији се на преглед иде једном у годину и по дана а Румуни, Кипрани и Португалци посете зубара једва једном у две или више година.

Европска статистичка служба објавила је да је у 2014. години просечан број посета лекару у ЕУ био између четири и девет при чему је у Немачкој, Чешкој, Словачкој и Мађарској био изнад тог просека.

Објављени су и подаци за земље на путу ка ЕУ који показују да је сваки грађанин Македоније, Црне Горе и Турске ишао код лекара у просеку седам-осам пута годишње, што је на нивоу Србије. Лекаре најмање посећују Албанци, просечно два пута годишње.

У већини чланица ЕУ већи је удео популације која иде код лекара опште праксе него оних који се обраћају специјалистима.

Еуростатови подаци потврдили су и да жене чешће од мушкараца иду код лекара а разлике, када је реч о лекарима опште праксе, иду од готово десет процентних поена у Шпанији, Пољској, Мађарској, Бугарској и Словачкој до три поена у Немачкој.

Гледано према старосним групама, у већини чланица ЕУ код лекара најређе иду млади од 15 до 24 године и они између 25 и 34 године а најчешће старији од 75 година. Слична је ситуација и када се ради о лекарима специјалистима.

Посете лекару по становнику укључују консултације у ординацијама, кућама пацијената, болничким амбулантама.

Истовремено Европљани много ређе иду код зубара – у шест чланица ЕУ у просеку једном у годину или две дана а у већини осталих једном до два пута годишње при чему у Холандији 2,6 пута годишње по становнику.

Грађани Србије, према Еуростатовим подацима, код зубара иду једном у годину и по дана, а Македонци и Турци на сваке две године.

И код зубара чешће иду жене него мушкарци а гледано према старосним групама, млађи иду много чешће од старијих.

Истраживања показују и да код психолога иде више жена него мушкараца, осим у Бугарској и Румунији где је удео уједначен. Највећа разлика је у Чешкој, где је психолога посетило више од два пута више жена него мушкараца.

Психологу се најчешће обраћају средовечни док истовремено физиотерапеуте највише посећују старији.

Бета/Новости

Можда ти се свиди

Оставите коментар