Почетна » У Крагујевцу представљен приручник за борбу против нетачних и лажних вести

У Крагујевцу представљен приручник за борбу против нетачних и лажних вести

Лажне вести су претња за демократију

од Други Пишу
0 коментар

Преко 80 одсто грађана у развијеним европским зељама верује да су нетачне информације које се пласирају у медијима опасна претња за демократију, показало је једно велико европско истраживање.

Са друге стране, искуства локалних медија у Србији говоре другачије, а општи утисак је да грађани лако ‘‘наседну‘‘ на нетачну и непроверену информацију, коју прихавтају као истину. Портал Глас Шумадије, објавио је Приручник о улози и одговорности локалних медија у борби против лажних вести, који је настао као резултат шестомесечног мониторинга 11 локалних портала из Србије, а цео пројекат реализован је уз подршку ДТ Института.

Лажне вести, дезинформације, полуинфрмације и медијска пропаганда, присутни су у свим срединама у Србији, а пласирају их подједнако и традиционални медији (телевизија, радио и новине) и дигитални, односно портали.

У шестомесечном праћењу медијског садржаја који се пласира грађанима и одјека који непроверене информације имају на ширу јавност, уредници 11 локалних медија из Србије, дошли су до јединственог закључка да грађани нису довољно освешћени да направе разлику између лажних вести и истинитих чињеница. Такав однос према медијским садржајима, резултира ширењем панике, распиривањем мржње према расној, етничкој и политичкој припадности, као и претњама новинарима и појединцима.

У овом пројекту учествовали су новинари з Крагујевца, Панчева, Трстеника, Бујановца, Зајечара, Гроцке, Београда, Суботице и Пожеге (Глас Шумадије, Ритам града, Крагујевачке, Инфокг, Глас Зајечара, Бујановачке, Панчево Цити, Пан пресс, Жиг Инфо, Центар пресс, Форца Пожега, Витраж и Маглочистач).

Уредници локалних портала, преко аналитике читаности и посета сајтовима, имају најбољи увид у то какве вести интересују грађане и шта их највише занима у свом граду.

На представљању Приручника које је одржано у Крагујевцу, оцењено је да су грађанима неопходне свакодневне животне информације, које не добијају преко националних фреквенција, те да се вести из мањих средина, на централним медијима објављују само ‘‘на нивоу ексцеса‘‘.

Пандемија и криза у Украјини доминантне по нетачним вестима

Према оцени уредника локалних медија, ‘‘поплава‘‘ дезинформација почела је са избијањем пандемије, а настављена је са инвазијом Русије на Украјину. Централни медији, односно телевизије са националном фреквенцијом заузеле су курс једностраног извештавања, а на дигиталним медијима букнули су разни теоретичари завера, што је комплетну јавност довело до подела.

Сличан образац влада и када је у питању криза у Украјини, а у то се лично уверио Миљко Стојановић, дописник Данаса из Зајечара и новинар портала Глас Зајечара.

Његов интервју са младићем из Украјине који је из Лавова избегао првог дана руске инвазије, написан у форми исповести, ‘‘запалио‘‘ је друштвене мреже. Украјински избеглица је у коментарима окарактерисан као ‘‘нациста и љубитељ НАТО-а‘‘, а аутор текста Миљко Стојановић почео је да трпи притиске због ‘‘величања нацистичке Украјине‘‘, који су резултирали претњама смрћу.

Миљко Стојановић: Сада се суђење одуговлачи

Цео случај доспео је и до суда, а Миљко Стојановић каже да је овај екстремизам, последица вишегодишње медијске пропаганде.

Особа која ми је претила смрћу, на свом профилу се јасно декларише као љубитељ екстремних организација. То је све последица вишегодишње пропаганде коју шире таблоиди и поједине медијске куће. Они буквално трују људе дезинфоормацијама, рекао је Стојановић, додајући и да се цео судски процес у вези са овим озбиљним претњама, сада одуговлачи.

Провладини таблоиди имају ‘‘своју истину‘‘

Локални медији су својеврсни корективни фактор централним медијима који су доминантни и који су у Србији под контролом власти.

Значај локалних медија који информације могу да добију ‘‘из прве руке‘‘ и са лица места, потврдио је новинар портала Жиг инфо, на примеру туче страначких активиста током предизборне кампање.

Провладини таблоиди објавили су да су активисти ССП-а напали активисте СНС-а, а заправо је било обрнуто. Ми смо дошли до снимка и објавили ко је добио први ударац и како је уствари све започело‘, реао је Жељко Маторчевич уредник портала Жиг инфо, додајући да се посредством провладиних медија, са локала лансирају информације, које дају ‘‘искривљену слику‘‘.

Он је подсетио и на случај паљења куће новинара Милана Јовановића из Гроцке, где су управо локални медији из целе Србије допринели да ‘‘права и истинита информација‘‘ стигне до што већег броја људи.

Са њим се слаже и уредница Центар пресса из Трстеника, Јелена Марковић.

Јелена Марковић: Локални медији морају да се држе заједно

Она истиче да локални медији ‘‘морају да се држе заједно‘‘ и да међусобно размењују проверене и истините информације, јер је то једини начин да грађани дођу до вести ‘‘које никада неће чути на централним медијима‘‘, поготово не на онима, чији програм је базиран на емитовању ријалити програма.

Панчево: Локалне новине и телевизија свели се на пропаганду

Панчевачки новинари Ненад Живковић (Панчево Цитy) и Ивана Претић (Пан пресс) указују на значај и неопходност децентрализације медија и наводе пример ‘‘пропадања‘‘ локалних медија у свом граду, који су се, како кажу, свели на пропагндистичко емитовање програма у корист владајуће партије.

Панчево: ТВ Панчево, некада симбол слободног новинарства, данас пропагандна телевизија

Према њиховим речима, локални медији нису посвећени информисању о локалним темама, те су због такве концепције програма изгубили своју публику на локалу.

Панчевац је најстарији недељник на Балкану, а сада је постао таблоид у коме власник листа пегла неке своје неразјашњене рачуне. Грађани који и даље купују Панчевац, раде то из неке навике и због читуља. То је врло тужно. А, Телевизија Панчево, која је некада била симбол слободног новинарства, данас је потпуно пропагандна телевизија, нешто попут Пинка, рекла је Ивана Претић.

Панчевци је данас преостало да се о локалним темама информишу преко неколико локалних портала.

Ако говоримо о децентрализацији, важно је да ми у нашим локалним срединама афирмишемо вредности професионалног новинарства, да не склизнемо ни на који начин у пропагандистичко и лажно информисање и да у својим срединама гајимо солидност професије. Локални медији имају увид у информације и објективно информишу јавност. Због тога сви ми заједно можемо да дамо допринос сузбијању, не само лажних информација, већ и свих информација које пласирају теоретичаи завере, истакао је Ненад Живковић из Панчево Цитy-ја.

Бујановац: Балансирамо између патриотизма са обе стране

У пројекту за праћење лажних вести и дезинформација у локалним срединама учествовао је и портал Бујановачке, једини портал који објављује вести и на српском и на албанском језику.

Никола Лазић: Новинарство нема нацију

Информисање грађана у овој изразито двоетничкој средини, за новинаре је велики изазов, а уредник Никола Лазић каже да је пропаганда присутна ‘‘са обе стране‘‘.

Основно наше начело је да новинарство и вести не делимо по етничком принципу. Просто, постоји добро новинарство, или не постоји никакво новинарство. То важи и за албанску и за српску редакцију, наводи он.

Додаје и да се према коментарима, јасно види које теме изазивају одређене реакције, а да је тренутно најактуелнија криза у Украјини. Он каже да је дошло до појаве националистичких коментара упућених албанској заједници уз претње ‘‘видећете сад, Русија се пробудила‘‘. Лазић је подвукао и да су то ‘‘врло опасне ствари на терену‘‘, у заједници где људи покушавају нормално да живе.

Ми се против ове појаве боримо тако што не објављујемо свакакве глупости. Људима је доста високе политике и ратова, гледају како ће да преживе и највише их интересују животне теме, шта је поскупело, има ли несташице нечега и слично. Такве вести објављујемо и то су нам и најчитаније вести, рекао је уредник портала Бујановачке.

Сви уредници медија који су учествовали у овом пројекту, сагласни су да ниједан национални медиј не може да замени локалне, јер локални медији ‘‘живе са грађанима‘‘.

Ђорђе Беламарић: Дигитални медији преузели примат над традиционалним

Са овом тврдњом сагласан је и политички консултант Ђорђе Беламарић, који је уједно био и консултант целог пројекта.

Он је истакао да су у протеклој деценији дигитални медији преузели примат над традиционалним, односно телевизијом и новинама, те да су локални портали у значајној предности, јер своје информације пласирају у дигиталном свету. Према његовој оцени, тачна и правовремена информација са локала, захваљујући дигиталним алатима, брзо може да стигне до националнг нивоа, па и шире.

Глас Шумадије

Можда ти се свиди

Оставите коментар