Просветни радници у Србији успели су да, упркос бројним притисцима, одрже целонедељни штрајк у школама у Београду и у Пожаревцу. Од понедељка ће ђаци у Војводини и у Ваљеву имати скраћене часове на 30 минута, а просветари поручују да у среду Влади Србије предају „стратешки важан“ документ. Ако премијер и министарка просвете и даље буду ћутали, најављују тоталну обуставу рада, а то су – закључане школе.
Штрајк просветних радника у Београду и у Пожаревцу завршен је данас, упркос разним притисцима које су добијали од директора и школских управа.
Од понедељка ће ђаци у Војводини и Ваљеву имати скраћене часове, а Добривоје Марјановић из Уније синдиката просветних радника Србије поручује да ту не стају, него да се штрајк наставља до краја месеца и у другим градовима у Србији.
Марјановић за Нова.рс каже да им се представници Владе нису ниједном обратили током овог штрајка, те да ће они начинити „први корак“ и већ у среду предати им важан документ.
„Влада Србије нам се ниједном није обратила током ове недеље. Добијали смо разне претње и уцене, притискали су нас са свих страна, али су нас они ‘посматрали’ у тишини све време. Ми ћемо да прекинемо ту тишину и да начинимо први корак. У среду ћемо Влади Србије послати документ који сматрамо стратешким документом. Поново ћемо им послати захтев за покретање преговора око колективног уговора и унутар тог документа предложићемо решење за које сматрамо да може да буде адекватно. Желимо да решимо овај проблем“, наводи Марјановић.
Више од 70 одсто школа у штрајку
Према његовим речима, више од 70 одсто београдских школа било је у штрајку, док је у Пожаревцу та бројка мало већа.
Задовољни су, иако су притисци на њих кренули још пре оџавања протеста 1. новембра.
„Појачавају се притисци, колегама долази ванредна инспекција, директори траже спискове и планове надокнаде. Добијали смо и претње да ће бити покренут дисциплински поступак, свашта се дешава. Али не плашимо се, идемо даље. Боримо се за просвету, за образовање у овој држави. Влада Србије је одустала од потписаног преговора, рекли су нам да не могу да испуне, да немају средстава и да је понуда 11 одсто за све у образовању. Та понуда више личи на пијацу него на разговор људи који су озбиљни“, сматра Марјановић.
Додаје да се штрајк наставља јер ће буџет за наредну годину бити усвојен без повећања плата у проценту који су тражили од Владе Србије.
„Након Београда и Пожаревца, у другој недељи часови ће бити скраћени у школским управама у Војводини и Ваљеву, потом у централној Србији, и на крају у јужној. О свим корацима обавештаваћемо јавност сваке недеље. Ми позивамо целокупну јавност да нас подржи, а посебно родитеље јер је ово борба за боље образовање њихове деце. Ово је одбрана система образовања. Не смемо да дозволимо да запослени у просвети имају најмање плате у региону“, навео је Марјановић.
Поручује да ако Влада Србије и даље буде „мировала“, просвенти радници мораће да спроводе радикалније мере.
„То је тотална обустава рада на неодређено. Шта то значи? Па, закључавање школа. Немамо други избор. Не одустајемо и истрајаћемо у нашој борби“, истиче Марјановић.
Подсетимо, репрезентативни синдикати у просвети одбили су понуду Владе Србије да запосленима у предшколском, основном, средњем и високом образовању плате буду повећане за 11 одсто од јануара 2025. године.
Они траже да њихове плате буду изједначене са републичким просеком.
Почетна плата наставника је око 740 евра и за око 80 евра је мања од просечне плате у Србији која је 818 евра.
Министар финансија Синиша Мали потврдио је 8. новембра да је буџетом за наредну годину планирано повећање плата у просвети за 11 одсто.
Protest prosvetnih radnika Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs
Сања Радовановић нОва