Lažne pretnje državnim udarom skrivaju stvarne probleme u Srbiji

admin
novembar 24, 2015

0 komentara

9 min čitanja
3

Već nekoliko dana dve TV stanice za koje se zna da su bliske vrhu države, bolje reći premijeru Aleksandru Vučiću – Pink i Studio B emituju reprizno i po nekoliko puta emisije u kojima jedan novinar, inače premijerov dokazani prijatelj, tvrdi da se sprema državni udar, poziva Vučića da ne ide u Kinu, direktno optužujući neke ministre i neke medije da rade o glavi premijeru.

RSE se ne bi bavila medijskim blatom u kome se dugo kaljaju neki medijski poslenici, da to nije proizvelo uznemirenje u delu javnosti – a ko nam to radi o glavi? U takvoj atmosferi vest da je prebijena Miroslava Milenović iz Saveta za borbu protiv korupcije, može da prođe govotovo nezapaženo. Na sreću, ipak nije.

Da je srpsko društvo i bez raznih glasnogovrnika teorije o državnom udaru, duboko zaglibilo u paranoji potvrdilo je istraživanje sprovedeno u okviru projekta „Svet vrednuje ankete“, koje je pokazalo da je Srbija na visokom trećem mestu u svetu po stepenu paranoje. Stručnjaci paranoju opisuju kao razumno ludilo ili maniju proganjanja, verovanje da ste baš vi meta zavere. I umesto da mediji i vlast „leče“ tog bolesnika, oni ga pothranjuju. Da li iza pokušaja stvaranja panike stoje neki racionalni politički interesi, pitali smo naše sagovornike sa dva različita politička sprektra – Vesnu Pešić koju možete čitati u Peščaniku, i Đorđa Vukadinovića u Novoj političkoj misli.

„Teško je razlučiti u srpskom političkom životu gde prestaje paranoja, a gde se ona pretapa u hladnu, ali ciničnu političku računicu. I obrnuto. I uvom konkretnom slučaju koji predstavlja kvalitativni pomak u negativnom smeru, ostaje ista dilema, ista neizvesnost. Stvar deluje, doduše, još ogoljenije paranoidno ali isto tako teško je pretpostaviti da bi samo jedna lična paranoja mogla nekoliko dana da vrti po televizijama sa nacionalnom frekvencijom. Pogotovo što se zna da je Vučićević ( D.V. autor teorije o državnom udaru) blizak sa Vučićem, kao i medji koji ga vrte.

Sa druge strane, postoji nesloga u vrhu vlasti i SNS-a. Sa jedne strane su ministarka Zorica Mihajlović, u poslednje vreme i ministarka Kori Udovički, možda još poneko.. Sa druge, Vladimir Đukanović, Dragan Vučićević, ministar Aleksandar Vulin, i još nekoliko ličnosti iz premijerovog okruženja. Vidim da se targetira i predsednik Tomislav Nikolić. Kada je reč o drugoj strani fronta, koja se nazire, ne treba imati iluzije. Pojedinostavljeno rečeno, tu su Kurir i N1. Blic se još uvek ne svrstava. Dakle, mislim da se pripremaju medijske i političke baterije za neki politički obračun koji će se, ako bude sreće, završiti vanrednim parlamentarnim izborima, a ako ne bude sreće i na mnogo gori način“, kaže Vukadinović.

To su izvanpolitički fenomeni koji ne bi mogli da se stave u bilo kakav kontekst političke analize – kaže sociološkinja Vesna Pešić.

„Ovo insistiranje na haosu, na ubistvima, na patologijama, na državnim udarima to je namerno pravljenje nenormalnih situacija u društvu. A ja mislim da je to način da se seje nekakva konfuzija, pa kod koga prođe-prođe. Nema ničega racionalnog u tome. To je antirazumski što se sada dešava u Srbiji.“

RSE: Upravo je objavljeno jedno istraživanje koje je pokazalo da je Srbija na trećem mestu u svetu po stepenu paranoje. Da li je ovo pothranjivanje paranoje?

Pešić: Potpuno ste u pravu. Ali ona se podstiče od 1987. godine prošlog veka. Da su Srbi napadnuti, ugroženi, da im preti genocid… Znači, ta paranoja je još onda počela da uzima maha. Ona nikad nije bila otklonjena. Budući da su paranoju devedesetih godina najviše širili radikali, gde je i Vučić pripadao, onda mene ni malo ne čudi što on igra na tu kartu paranoje i što je podstiče. To je radikalska fora koju on primenjuje u mirnodopsko doba. A možda se preko nje održava vlast.

RSE: Kad se napravi takva atmosfera, onda dođe kao normalno prebijanje jedne članice Saveta za korupciju, što se desilo sa Miroslavom Milenović baš ovih dana, usred lansirane priče o državnom udaru.

Pešić: To je za nas prvorazredni događaj. To je pravo pitanje. Stalno se odigrava velika količina nasilja koja se prikiriva ovim lažnim nasiljem o državnom udaru koje kao pretnja ne postoji. A istovremeno postoji i realan teror i realno nasilje.

NUNS podneo prijavu protiv televizije PINK

Zbog onog što je Dragan Vučićević, glavni urednik “Informera”, rekao tokom gostovanja u Jutarnjem programu televizije Pink, optuživši pojedine novinare, članove Vlade, policajce i biznismene za pripremanje državnog udara u Srbiji, Nezavisno udruženje novinara Srbije podnelo je prijavu Regulatornom telu za elektronske medije protiv te televizije. Vukašin Obradović, predsednik NUNS-a, za RSE obrazlaže zašto je podneta prijava:

“Nezavisno udruženje novinara podnelo je predstavku REM-u protiv televizije Pink jer je tokom gostovanja Dragana Vučićevića u Jutarnjem programu izneto niz vrlo opasnih tvrdnji, koje mogu da izazovu ne samo paniku među građanima već i direktno dovode u opasnost mnoge ljude koje je on direktno prozvao kao učesnike ili organizatore tog famoznog državnog udara. Među njima se nalaze i novinari, ali i političari, kao i obični službenici policije. To je nedopustivo sa, pre svega, profesionalnog aspekta, a mislim da je ovo stvar kojom bi trebalo da se pozabave i neki drugi organi u državi. Mi smo postupili u skladu sa svojim obavezama, pre svega u skladu sa obavezom da štitimo javni prostor od jednog, malo je reći, neprofesionalizma jer ovo prevazilazi granice i etičkog kodeksa – ovo je direktno ugrožavanje bezbednosti ljudi jer optužiti nekog za učestvovanje i organizovanje državnog udara je nešto nezabeleženo čak i u vreme Slobodana Miloševića.”

 

Branka Trivić, RSE

Poslednje