За 8. март смо од компаније добили на поклон ваучер за куповину у Лили дрогеријама, а тај износ нам је после – одбијен од плате, тврде раднице краљевачке фабрике које су се обратиле редакцији Н1. Овим поводом покушали смо да контактирамо компанију Леони на све доступне телефоне и контакт-мејл за новинаре, али – безуспешно.
Укупно 1.200 динара вредан је ваучер који су раднице краљевачког Леонија добиле на поклон од фирме за 8. март.
„Када смо добили обрачун мартовске плате, на платном листићу је уредно стајало: обустава од зараде у износу од 1.200 динара на име фирме – Лиллy дрогериа“, кажу раднице, које су замолиле да не наводимо њихова имена.
Обрачун плата за све Леони фабрике – које раде у Краљеву, Малошишту, Нишу и Прокупљу – према тврдњи наших саговорница, ради се у Прокупљу, што је, како наводе – и разлог да на обрачунској листи краљевачке фабрике стоји име другог града.
Покушали смо потврду ове информације да добијемо и од компаније Леони, али – безуспешно.
Мејл упућен особи задуженој за контакт са медијима – што стоји и на званичном сајту Леонија – није испоручен, а у аутоматском одговору наводи се да не постоји особа са тим именом на домену Леони.цом.
Позивање броја фиксног телефона наведеног на сајту за контакт са медијима такође је било узалудно – током целог дана оглашавао се поруком: „Поштовани, претплатничка линија је у квару – покушајте касније“.
На друге фиксне телефоне наведене на сајту – нико се није јављао.
Шта кажу ревизори
Поједине раднице Леонија наводе да је и прошле године тако било – осмомартовски поклон им је „скинут“ са плате. Када су од послодавца тражиле објашњење, речено им је да „то тако мора због књижења“, и да им „плата никако није умањена, већ да је претходно увећана за тај износ“.
Ни ову информацију из већ наведених разлога нисмо могли да проверимо са компанијом Леони.
Међутим, судећи према појашњењу ревизора које смо контактирали – да би се овај износ тек тако скинуо са рачуна, потребно да је да постоји низ одлука саме компаније, као и да се повећање плате, па потом смањење јасно види на платној листи сваког радника, у овом случају – раднице.
Обрачунска листа – основ за тужбу
„Да би се износ осмомартовског ваучера приказао као одбитак од плате, потребне су одлуке. Прво – одлука компаније да се тим радницама плата увећава и по ком основу. А, затим одлука да се даје поклон ваучер. Потом опет одлука да се вредност ваучера скида са плате и по ком основу“, појашњава саговорница портала Н1 из једне ревизорске фирме.
На тих 1.200 динара се, наравно, плаћају порези и доприноси.
„Међутим, ако је радницама плата минималац – послодавац не сме да скида тај износ од њихове плате“, подсећа наша саговорница.
Држава Србија гарантује минималну зараду и испод тога послодавац – не сме да исплаћује зараде.
„Уговором о раду дефинисан је сменски рад, рад на државни празник, прековремени рад и остало. Све то мора прецизно и по ставкама да стоји на обрачунској листи на којој, у овом случају који помињете, треба да је исказано повећање плате, па смањење. Обрачунска листа је, иначе, довољан доказ за тужбу у радном спору, уколико није све наведено како је прописано“, указује ревизор са којом смо разговарали.
Даниела Илић Красић Н1