Почетна » Десет ствари на које би требало припазити када пијете воду

Десет ствари на које би требало припазити када пијете воду

од admin
0 коментар

 

Коришћење флашица с БПА

БПА је скраћеница за бисфенол А, хемијско једињење које се користи за израду бројних производа, укључујући флаше с водом. БПА може ући у воду и у случају превелике изложености изазвати низ проблема, од урођених мана до поремећаја крвног притиска, хормонског дисбаланса, дијабетеса и кардиоваскуларних болести. Ако пијете флаширану воду, одлучите се за оне у боцама без БПА или у стакленим, пише Живим.хр.

Веровање у мит о хладној води

Хладна вода не сужава крвне судове нити отежава варење хране. То је једноставан начин да се охладите и хидрира када вам је вруће.

Додавање комадића воћа

Ако нисте опрезни, комадићима воћа и лековитим биљкама у воду можете унети бактерије попут салмонеле и ешерихије, које могу узроковати болест. Трудите се да добро оперете под славином све што стављате у флашу с водом.

Увек уз кафу и алкохол

Алкохолна и кофеинска пића су диуретици, што значи да подстичу чешће мокрење. Међутим, обилно мокрење може довести до дехидратације. Да бисте то избегли, обавезно попијте чашу воде за сваку шољицу кафе или алкохолног пића.

Пуна чаша воде уз лек

Често грешимо кад уз таблете које узимамо пијемо само неколико гутљаја воде. Треба попити целу чашу. Осим што је и то прилика да се хидрирамо, тело ће боље апсорбовати витамине који се топе у води, а и пијење пуне чаше воде спречиће да се лек заглави у једњаку и иритира га.

Кад сте уморни – прво вода

Осећате се уморно? То би могао бити знак дехидратације. Не морате бити болесни или напорно вежбати да бисте дехидрирали, јер воду губимо сваки дан основним телесним функцијама попут дисања и мокрења.

Превише одједном

Чаша или две воде је у реду, али немојте се пробудити и налити водом. Такође пре спавања трудите се да не пијете пуно јер ћете провести ноћ у тоалету, што ремети сан. Уместо тога полако пијуцкајте током дана.

Додавање било чега вештачког

Вештачке ароме и заслађивачи могу довести до већег ризика за дијабетес типа 2 и рак. Избегавајте додавати у воду било шта са шећером, кукурузним сирупом високе фруктозе или аспартамом. Пре користите лимун, нану, краставце, али не заборавите да их прво оперете.

Недовољно воде

Вода помаже варењу и може олакшати и спречити затвор, испира токсине, зауставља стварање камена у бубрегу и хидратизира кожу. Препоручена минимална дневна количина је 1,5 л за жене и 1,5-2 л за мушкарце.

Пијење из река или потока

Природни извори воде могу изгледати бистро и чисто, али многе ствари их могу контаминирати – токсичне биљке, животињски урин и измет као и илегално одлагање отпада. Пре пијења третирајте природну воду таблетама за филтрирање или филтерима за воду.

задовољна.рс/Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар