Девојка из Зрењанина поделила је фотографију своје каде на којој се види како се купа у води браон боје.
„Ми, Зрењанинци смо отпорни на метке“, написала је.
Mi, Zrenjaninci smo otporni na metke! pic.twitter.com/mu45pnjjiZ
— Razvratna Raspuštenica (@razvratna) April 15, 2021
Вода у Зрењанину 2004. године забрањена је за пиће и спремање хране. Разлог је био прекомерна количина арсена који је откривен анализом воде.
Градске власти су за изградњу фабрике воде потписивали уговоре са фирмама из Чикага и Немачке, који су пропали. Онда је потписан уговор са конзорцијумом Группо Зилио из Новог Сада и Синертех из Београда за изградњу постројења за пречишћавање воде. Пуштено је у рад 2017. године.
Међутим, Группо Зилио су затим поднели тужбу против Министарства здравља јер је одбијало да изда сагласност санитарне инспекције на техничку документацију фабрике.
Постројење је изнова пуштено у рад 2018. године, али је током априла 2019. заустављено због механичког загађења сирове воде из бунара које је претило да оштети опрему.
У фебруару прошле године су три особе приведене јер се сумњиче за злоупотребе у вези са фабриком воде у Зрењанину. А „шлаг на торту“ хронологије ужаса у Зрењанину је децембар 2020. када је део погона експлодирао.
Стручњаци Републичког завода за судска вештачења утврдили су да је узрок експлозије у којој су повређена два радника дефлаграција, односно брзо сагоревање гаса у објекту за дезинфекцију воде и пумпање у водовод.
А у међувремену, Зрењанинци су и даље осуђени на „браон воду“, која није ни за испирање WЦ-а. Како рече неко – на Марсу пронађена вода, Зрењанин изневеровао.
Божица Луковић Нова