„Kon je lepo obrazložio da tu ima nečega što nije ušlo u sistem, nečega što nije prijavljeno ili bilo šta, ali smo krajnje razjasnili da ne postoji nijedna stvar koja je prijavljena, za koju smo znali, a da nije objavljena. Ali sada postoji dodatna analiza, i ono što sam vam ja rekao – da li će neko i nekada uspeti da vam odgovorno tvrdi zbog čega je neko umro? Ne, neće. Iz kog razloga? Jer jedino ko može da vam kaže razlog smrti, to je kada se uradi obdukcija, a nijednom od tih pacijenata nije urađena obdukcija“, rekao je Lončar odgovarajući na pitanja na današnjoj konferenciji za novinare.
„Ja vas razumem da vam ne odgovara ovaj rezultat, i to mi je sasvim u redu, da se teško navikavate na taj rezultat. Vi ne možete da se naviknete da je Srbija jedna od najboljih sa rezultatima. I žao mi je što kao da vam je draže da ima što više mrtvih. Nama, mi se ovde svi borimo da bude što manje mrtvih, i da bude što više preživelih i zdravih“, poručio je ministar zdravlja.
Epidemiolog Predrag Kon je izjavio je juče da je prema njegovom istraživanju na osnovu podataka iz Gradskog zavoda za javno zdravlje, od marta do juna, bilo tri puta više smrtnih slučajeva nego što je sistem prikupio i što je zvanično objavljeno, odnosno nego što je pismeno prijavljeno.
Naveo je da je u svom istraživanju – od marta do juna – našao 210 smrtnih ishoda kojima je upisano u potvrdi o smrti bilo napisano kao neposredni ili osnovni uzrok smrti kovid19, a da je zvanično 118 takvih slučajeva zvanično prijavljeno.
„Pored toga našao sam 29 smrtnih slučajeva u tom istom periodu od virusne pneumonije i našao sam višak smrtnosti od neoznačene pneumonije – dakle, nebakterijske – 102 slučaja je bilo viška, ali ne možemo da su 102 bila od kovida, ali jedan znatan broj jeste“, rekao je.
Prema njegovim rečima, postojao je problem u informacionom sistemu, i dodao da sada može da tvrdi da su podaci vrlo približni i vrlo tačni.
Kon: Odgovornost na informatičarima koji su davali netačne podatke
Kon danas za Televiziju N1 odgovornost za saopštavanje manjeg broja umrlih od posledica infekcije koronavirusom u Srbiji prebacio na informatičare koji su davali netačne podatke, navodeći da je Krizni štab saopštavao sve podatke koje je imao.
„Tvrdim, pod punom moralnom odgovornošću da Krizni štab u medicinskom delu nije mogao da ima druge podatke od onih koje je dobijao od informatičara. Ako neće to da se prihvati, ne želi se istina podatak koji je izneo o većem broju smrtnih slučajeva nego što je prijavljeno u periodu od marta do juna, nije ‘nova vest’“, rekao je epidemiolog.
Prema njegovim rečima, onog momenta kada je stavljena sumnja na podatke, a to je bilo u junu, „jasno je bilo da informatički sistem ozbiljno zakazuje, i na to je upozoreno“.
„Čak je i premijerka (Ana Brnabić) rekla da taj sistem nije potpuno ispravan i da ima niz grešaka“, rekao je Kon.