Почетна » Лончар: Пацијентима по изласку из (државне) болнице дати рачун да виде колико то кошта

Лончар: Пацијентима по изласку из (државне) болнице дати рачун да виде колико то кошта

од Други Пишу
0 коментар

Министар здравства Златибор Лончар је рекао да пацијентима „на крају лечења када излазе из (државне) болнице треба дати рачун да виде колико то све кошта“.

Лончар је истакао да „неће они ништа плаћати, али треба то да знају“.

Министар здравља је на скупу у Београду о реформи здравства оценио да држава много улаже у здравство и рекао да грађанима треба предочити да када се лече у државним установама те услуге имају своју цену.

Лончар, међутим, није рекао да грађани улагање у здравство плаћају на овај или онај начин јер им се сваког месеца од бруто плате одбија део за Републички фонд за здравствено осигурање. Што се у здравству не плати из Фонда, финансира се из буџета Републике Србије, који кроз разне порезе, допринесе и друге намете пуне управо грађани.

Рекао је да се залаже за продубљивање сарадње јавног и приватног здравства, за шта је неопходно ускладити цене.

Министар је рекао да стањем у здравству нису задовољни ни људи у Министарству, ни пацијенти.

Нови/стари министар здравља наставља где је његова колегиница, министарка у прошлом мандату Даница Грујичић, стала када су у питању скандалозне изјаве.

Лончар је крајем маја рекао да пацијенти после дијагностике у државним установама, када треба да остану у болници, ипак одлуче да се лече код приватника, поред тога што би у државним установама имали и боље услове и бесплатно лечење, што је, према његовим речима, сигнал да нема поверења.

Опозиција је министра подсетила да се на магнетну резонанцу кичменог стуба у Крагујевцу чека до септембра 2025, а на магнетну резонанцу главе до марта 2027. године.

Изјава министарке Данице Грујичић која се и даље памти је када је рекла да се дугачке листе чекања за операције кука или колена вештачки праве, како би људи који не могу да ходају били приморани да иду у приватне клинике.

„Основни проблем овде јесте то што се сви пацијенти стављају на листе, а требало би да се стављају онда када више не могу да функционишу. Када могу, а осећају бол, могу да попију лек, али листе се намерно праве да би људи који не могу да ходају морали да плаћају приватне операције“, рекла је Грујичић средином марта на ТВ Пинк.

Приоритет Министарства је „развој дигитализације“ која ће донети „значајне уштеде“, казао је Лончар и најавио да ће услуга е-картон омогућити да буду повезане све здравствене установе у Србији.

Tanjug/Tanja Valič

Бета, Н1 Београд

Можда ти се свиди

Оставите коментар