Остало је још само две недеље до почетка школске године, ОШ „Владислав Рибникар“ се и даље реконструише, а родитељи баш и не знају какви су будући планови школе. Мајка једног од ђака Ана Димитријевић указује да 100 посто једне установе треба сместити у њених 50 посто капацитета, али да не зна како ће то изгледати и да ли ће бити довољно места.
„Претпостављам да кабинетске наставе неће постојати, да ли ће се прваци мешати са осмацима не знамо“, наводи она за Н1.
А пропо психолошке подршке деци и наставницима, она каже да мора да изрази велику сумњу да ће то бити онако како се очекује.
„Поучена искуством свих одлука које су донесене после 3. маја, психолошка подршка за наставнике свакако треба да постоји, али је требало да почне много раније. Више места за грешке не постоји, деца су у питању, њихови предавачи, велики улог је у питању, они треба маскимално да буду обезбеђени“, истиче Димитријевић.
На питање да ли јој је познато да постоји подршка у позоришту Дадов за децу из Рибникара којој је то потребно, она изражава наду да ће се њен капацитет са почетком школске године повећати, јер никад се не зна како ће неко доживети повратак у школу, где је малолетни К.К. убио 10 особа.
А на то шта мисли о смени професорке психологије на Филозофском факултету у Београду Тамаре Џамоње Игњатовић, која није више координаторка тима Друштва психолога Србије ангажованог на пројекту пружања психосоцијалне помоћи после масовних убистава у Рибникару и околини Младеновца, она је рекла да су родитељи добили обавештење да је смењена, а неколико сати касније и деманти.
„Неко као она треба да буде у тиму који ће се бавити децом, јер је њој од првог дана био фокус на деци, она се залагала за то да се смањи траума код деце и да се уради превенција, да се овако нешто никад не понови“, истиче Димитријевић.
Упитана каква је ситуација код оне деце која желе да напусте Рибникар, она истиче да се у школи дешавао општи хаос, и да не мисли да деца желе да оду из школе, већ не могу више да је похађају због великих психичких баријера.
„Неки родитељи су успели да пребаце децу у неку другу школу, већина није успела. Већини је речено да не могу да упишу децу у неку другу школу“, навела је Димитријевић.
Цела афера избила је око смене Џамоње Игњатовић, која је за Н1 потврдила да је смењена с места координаторке због несугласица, да би касније Извршни одбор Друштва психолога Србије саопштио да она није могла бити смењена јер на то место никада није ни именована, како од стране прошлог, тако ни од стране тренутног Извршног одбора.
Према наводима ИО ДПС, она је од стране актуелног Извршног одбора изабрана за члана пројектног тима.
Међутим, Џамоња Игњатовић је рекла да је формално смењена због уговора, а на предлог психолошкиње која је запослена у Војсци Србије.
Џамоња за Н1 објашњава да је обављала послове координације активности Друштва психолога Србије (ДПС) према уговору који је потписала са Институтом за ментално здравље, како би се у најкраћем року помогло онима којима је помоћ била потребна након трагедија у Рибникару и околини Младеновца.
Додаје да је тај уговор потписан почетком јуна, када ДПС није ни имао извршни одбор, који би га уместо ње потписао.
Како каже, нови извршни одбор је изабран крајем јуна, а на чело тог тела је дошла Дуња Симић. Професорка Џамоња Игњатовић каже да колегиницу Симић до тог тренутка није познавала.
До смене је дошло на предлог Аните Поповић, чланице ИО, која је запослена као психолог у Војсци Србије.
„Управо она је преузела моју функцију. Управа она је прошлог петка предложила да мене и искључе из поменутог тима – и за то је добила подршку“, рекла је Џамоња Игњатовић.
Foto:N1