Министар финансија Синиша Мали рекао је да ће једнократну финансијску помоћ од 10.000 динара добити сва деца рођена после 21. новембра 2006. године и да је на тај начин решен проблем оне деце која су имала мање од 16 година када су исплаћиване мере подршке младима, а сада имају више од 16 година.
Мали је додао да ће пријављивање, уколико данас закон који помоћ регулише усвоји Скупштина Србије, почети 20. августа, а трајаће до 20. септембра.
„Након тога до краја септембра исплатићемо 10.000 динара свим мајкама за децу до 16 година. Ово је наставак озбиљне политике коју водимо још од када је корона кренула. Да помажемо нашим грађанима, онима којима сматрамо да је та брига најпотребнија“, рекао је Мали за РТС.
Нагласио је да је Закон о једнократној помоћи мајкама за сву децу до 16 година осмишљен на иницијативу председника Србије Александра Вучића и да ће то обећање дао родитељима све деце бити испуњено до краја септембра .
„Свакој мајци или хранитељу, старатељу, оцу исплатити 10.000 динара једнократне помоћи. За то је неопходно да се мајке пријаве, преко веома једноставног процеса на који су грађани већ навикли. Преко Управе за трезор“, појаснио је Мали.
За помоћ ће бити издвојено око 12 милијарди динара
Истакао је да Влада очекује да ће се пријавити око 1.000.190 деце да ће за њу бити издвојено око 12 милијарди динара, а како је рекао, исплатом ни на један начин неће бити угрожене јавне финансије.
„На овај начин не угрожавамо наш економски систем већ показујемо снагу. Веома је тешка ситуација у свету. Глобална криза је очигледна. Велике земље су већ ушле у рецесију. Пад БДП-а. А Србија и даље има позитиван раст БДП-а, а ми хоћемо да кроз подизање плата и пензија обезбедимо економску активност“, истакао је Мали.
Рекао је да поштује мишљење Фискалног савета, али се не слаже с њиховом оценом да ове мере немају капацитет да подстакну привредни раст.
„Ако имате већи доходак, могућност да купујете више роба и услуга, тиме обезбеђујете компанијама у Србији које запошљавају милионе грашана, да раде и производе. То је економија 1 на 1. Само што људи то или не разумеју или имају неке друге намере“, објаснио је Мали.
Министар је рекао да је улагање у грађане и подизање стандарда веома важно за развој.
„Не видим разлог да не подижемо пензије, плате и да не помажемо мајкама са децом. Онима за које сматрамо да је наша помоћ најпотребнија. На овај начин показујемо и стаблност јавних финансија и снагу наше економија у тренуцима када расту трошкови живота. То не можемо да занемаримо“, истакао је Мали.
Додао је да ће поред поред закона Закон о једнократној помоћи мајкама за сву децу до 16 година Скупштина Србије данас заседати и поводо још 25 закона који би требало да допринесу даљем развоју земље и подизању животног стандарда.
„Рецимо Закон о планирању изградње. Потпуно нови системски закон који треба да допринесе већем развоју наше грађевинске индустрије и улагању у инфраструктурне пројекте“, нагласио је Мали.
Мали је рекао и да ће поред закона на дневном реду бити и ратификација „веома важних финансијских споразума“.
Foto:TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ