Ово је највећи хришћански празник мајки и жена.
На Материце деца поране и унапред припремљеним канапом, концем, шалом, марамом или каишем на препад завежу своју мајку, за ноге, на исти начин, као што су њих мајке везивале на Детињце.
Мајка се прави да не зна зашто је везана. Деца јој честитају празник, а мајка онда дели деци поклоне, и на тај начин се одвезује. На исти начин се вежу и све удате жене, које се одвезују поклонима деци: колачима, или неким другим слаткишима.
У ранијем периоду (19. век), деци су давани фишеци са посластицама: смокве, урме, ратлук, леблебије, бадеми, ораси док је почетком 1920-тих је уобичајено давање „скупих играчака“.
Симболика празника је јасна – припрема за дочек Божића, који је помирио човека са Богом одрешивши га веза грехова, доносећи нове везе, љубави за Бога.
Оци, Материце и Детињци, посвећени су породици. Спрема се свечани, због Божићнег поста, посни ручак, који окупља целу породицу.
У дому у коме се данас везују мајке, требало би да влада љубав, мир, пријатељство, слога и вера. Материце су, као некада, и данас прилика да се обрадују сиромашна или деца без родитеља, пише РТС.
Foto: dmitrii simakov / Alamy / Alamy / Profimedia