Почетна » Међународне медијске организације: Све већи притисак на медије у Србији кулминирао нападом на Цвијића

Међународне медијске организације: Све већи притисак на медије у Србији кулминирао нападом на Цвијића

од Други Пишу
0 коментар

SafeJournalists, Media Freedom Rapid Response и Коалиција за слободу медија оценили су да је све већи притисак на новинаре у Србији кулминирао физичким нападом на Вука Цвијића и захтевом за затворским казнама за новинаре КРИК и Пиштаљке.

„Позивамо власти да са највец́им приоритетом третирају пораст напада на медије и истински се посвете побољшању безбедности новинара“, поручиле су ове медијске организације у саопштењу.

Новинара недељника Радар Вука Цвијиц́а напао је 29. маја у Београду Милан Лађевиц́, сувласник издавача провладиног таблоида Српски телеграф. Полиција је документовала инцидент, а главни јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Београду Ненад Стефановиц́ наложио је Првом основном јавном тужилаштву да испита и утврди све околности овог случаја, подсећају.

Цвијић је медијима рекао да је Лађевић седео у кафићу са његовим познаником коме је пришао да га поздрави, након чега се прво десио вербални, а затим и физички напад на новинара. Лађевиц́ је почео да вређа новинара и на крају га ударио у главу, додају.

„Поред претњи и физичких напада на новинаре, тужбе са елементима СЛАПП-а су све учесталије, а тужиоци траже и казне затвора за новинаре“, указује се.

Новинаре портала КРИК тужила је судија Апелационог суда у Београду Душанка Ђорђевић због базе података „Просуди ко суди“, у оквиру које су новинари истраживали рад правосуђа, где се и она помиње. Судија Ђорђевић, поред новчане одштете, тражи казне затвора за новинаре и забрану рада на период од две године. У тужбама које су поднете 13. и 15. маја, судија Ђорђевиц́ тврди да су новинари повредили њену приватност објављивањем њеног имена и положаја у Апелационом суду у Београду, као и детаља о непокретностима које поседује са супругом. Она даље тврди да су новинари КРИК-а угрозили њену безбедност и помогли криминалцима да је лоцирају, наводи се у саопштењу.

„Ово је можда и највећи притисак на КРИК до сада, али ове тужбе индиректно угрожавају и све друге медије у Србији. Нас тужи високопозиционирана судија и тврди да нисмо смели ни име да јој објавимо, дакле ми смо сада стављени у позицију да на суду бранимо не само наш рад, већ и законско право новинара да пишу о онима који врше власт”, рекао је уредник КРИК-а Стеван Дојчиновић.

Новинарка Пиштаљке Снежана Ђурић, такође је тужена због свог рада. Њу је тужио генерални секретар Веслачког савеза Србије Владимир Антић јер је писала о неправилностима у руковођењу Савезом на које је указао узбуњивач. У тужби коју је суд примио 26. априла, Антиц́ је тражио и затворску казну за новинарку због тога што је уз текст објављена и његова фотографија, која је преузета и потписана са званичног сајта Веслачког савеза Србије. Поред казне затвора због кривичног дела „неовлашц́ено објављивање и приказивање туђих досијеа, портрета и видео записа”, тужбом се тражи и да се новинарка кривично осуди за увреду и да плати новчану казну, као и накнаду штете за „претрпљене душевне болове због повреде части и угледа“, пише у саопштењу поменутих медијских организација.

Независно удружење новинара Србије вец́ дуже време упозорава да растуц́е непријатељство према независним новинарима ствара опасно радно окружење. Нагласили су да су физички напади, попут оног на Цвијиц́а, били само питање времена.

„Позивамо надлежне институције да на брз, независтан и ефикасан начин истраже агресију коју је претрпио Цвијиц́, као и друге неразјашњене нападе на новинаре. Ланац некажњивости за насиље над новинарима мора бити прекинут. Поред тога, позивамо српске институције да започну темељне истраге о правним претњама и развију ефикасне мере против узнемирујуц́их тужби, надовезујуц́и се на Директиву ЕУ и Препоруку Савета Европе о СЛАПП-овима“, закључује се у саопштењу.

Foto N1

Н1 Београд

Можда ти се свиди

Оставите коментар