Почетна » МФРР и СафеЈоурналистс мрежа – Славко Ћурувија: Циклус некажњивости убистава новинара у Србији мора се прекинути

МФРР и СафеЈоурналистс мрежа – Славко Ћурувија: Циклус некажњивости убистава новинара у Србији мора се прекинути

од Други Пишу
0 коментар

Након прошлонедељног почетка поновљеног суђења у Апелационом суду за убиство српског уредника и издавача Славка Ћурувије 1999. године, партнери Медиа Фреедом Рапид Респонсе-а (МФРР) и СафеЈоурналистс мреже (СЈН) данас обнављају наш позив да правда за његово убиство коначно билу обезбеђена.

Пресуда на чекању – којом ће се или потврдити или одбацити претходне осуђујуће пресуде изречене четворици службеника државне безбедности за извршење и планирање његовог убиства – биће најважнија за слободу медија и новинарство у модерној историји Србије.

Скоро 24 године након што је уредник и оснивач Дневног телеграфа и Европљанина убијен у Београду 11. априла 1999. године, тешко је проценити импликације одлуке петочланог већа судија за Србију.

Потврђивањем пресуде којом су оптужени осуђени на укупно 100 година затвора коначно би се окончала више од две деценије дуга борба за правду коју воде Ц́урувијина породица и најближи, колеге и организације цивилног друштва.

Доношење осуђујуће пресуде представљало би изузетан успех за оне који су се жртвовали да би обезбедили поштовање Ћурувијиног наслеђа, а они који су га убили на улазу његовог стана не би прошли некажњено.

С обзиром на то да у модерној историји Србије нико никада није осуђен за убиство новинара, ово би представљало виталну правосудну прекретницу. Усред тренутне токсичне климе по безбедност новинара у Србији, то би такође послало јасну поруку да свако ко размишља да покуша да нападне или ућутка новинара неће избећи одговорност.

У ширем смислу, ова пресуда – која би осветлила злочине Милошевићевог режима – представља би правовремени лакмус тест за владавину права и демократију у Србији, као и за одлучност власти у покушају да разреше низ убистава новинари крајем 1990-их и почетком 2000-их.

Ако високи државни функционери буду осуђени, то ће дати преко потребну наду да се може, чак и деценијама након почињених злочина, постићи правда за друге новинаре убијене у распаду Југославије: Милана Пантића 2001. и Даду Вујасиновић, околности чије смрти 1994. никада нису у потпуности утврђене.

Док чекамо коначну пресуду у наредним месецима, наше организације данас поново изражавају солидарност са породицом Славка Ћурувије, његовом удовицом Бранком Прпом и свима онима који су били толико темељни у кампањи за правду, укључујући новинаре и медијска удружења, Комисију за истраживаје убистава новинара и Фондације Славка Ћурувије.

 

Надамо се да ће правда за Славка Ћурувије бити обезбеђена и да ће зачарани круг некажњивости за убиства новинара у Србији, коначно, бити прекинут.

Можда ти се свиди

Оставите коментар