Поводом почетка другог полугодишта, Министарство просвете упутило је допис основним и средњим школама, у којима их обавештава о резултатима преговора са репрезентативним синдикатима образовања, али се ни на једном месту не помиње шта ће бити ако се настави штрајк и прекид наставе, што су најавили неки просветни радници и матуранти средњих школа.
“Верујемо да сте обавештени да су преговори са репрезентативним синдикатима за побољшање материјалног статуса запослених у просвети, резултовали конкретним договорима и да су се сада стекли услови за редован почетак другог полугодишта од 20. јануара 2025. године”, започиње своје обраћање Министарство, уз захвалност свима који су посредно или непосредно учествовали “у изналажењу најбољих решења за функционалније квалитетнији образовни систем доступнијег квалитета образовања и васпитања”.
Пред нама је, додаје просветна власт, заједнички задатак да обезбедимо квалитетну наставу и ваншколски рад, јер тиме обезбеђујемо остваривање једног од кључних права деце – право на квалитетно образовање.
“Иако нас очекују додатни изазови у виду надокнаде пропуштених часова, уверени смо да ћемо, заједно, пронаћи најбоља решења за остваривање наставе и права наших ученика. У предстојећем периоду очекују нас и припреме за завршне и матурске испите и примена конкретних новина у одређеним програмима наставе и учења. Имали смо разумевање за захтеве појединих школа које су се обратиле за додатно време у коме би се сумирали резултати учења у првом полугодишту и очекујемо да ученици и њихови родитељи добију прописану повратну информацију о образовним постигнућима у првом полугодишту, јер је то сигурна основа за планирање учења у другом полугодишту”, наводи се у допису који је потписала министарка просвете Славица Ђукић Дејановић, а у који је Данас имао увид.
Шта су резултати преговора са синдикатима?
Министарство у наставку дописа набраја шта је све постигнуто у преговорима са репрезентативним синдикатима у просвети и колике ће бити зараде запослених после најављених повишица.
1. У јануару 2025. године повећана је плата запосленима у просвети за 11 одсто (основица у образовању је била 5.004,66 динара, а са повећањем од 11 одсто од 1. јануара 2025. године износи 5.555,21 динара).
Почетна плата запосленог са седмим степеном стручне спреме са 86.681 динара је увећана на 96.216 динара;
2. Влада Србије је на седници 16. јануара 2025. године извршила измену Уредбе о коефицијентима за обрачун и исплату плата запослених у јавним службама и повећала коефицијенте запослених у основном и средњем образовању за пет одсто у износу зараде за март 2025. и пет одсто у износу зараде за октобар 2025. године за све запослене са седмим степеном (са коефицијентом 17,32 – у складу са потписаним Протоколом из октобра 2023. године), као и за наставника, учитеља и васпитача са шестим, петим, четвртим и трећим степеном стручне спреме;
Пример за увећање зараде за запосленог са седмим степеном стручне спреме у односу на измену Уредбе:
– у марту 2025. године ово ванредно повећање плата значи да ће почетна плата запосленог са седмим степеном стручне спреме са 96.216 динара бити увећана на 101.026 динара;
– у октобру 2025. планирано је ванредно повећање плата од пет одсто и почетна плата запосленог са седмим степеном стручне спреме ће бити увећана на 106.078 динара.
3. У јануару 2026. године планирано је повећање плата свих запослених, па и запосленима у просвети за пројектованих седам одсто.
Почетна плата запосленог са седмим степеном стручне спреме биће увећана на 111.379 динара, наводи Министарство и додаје да кумулативна увећања износе 31 одсто за период јануар 2025. – јануар 2026.
4. Влада је извршила измену Уредбе о коефицијентима за обрачун и исплату плата запослених у јавним службама, тако да је увећан коефицијент наставнику – одељенском старешини са четири на седам одсто од обрачуна јануарске плате у 2024. години;
5. Влада је извршила измену Уредбе о коефицијентима за обрачун и исплату плата запослених у јавним службама, тако што је увећала коефицијенте по основу стручног усавршавања и професионалног развоја наставника, васпитача и стручног сарадника: за педагошког саветника – пет одсто од основне плате; – за самосталног педагошког саветника – седам одсто од основне плате; – за вишег педагошког саветника – 10 одсто од основне плате; – за високог педагошког саветника – 12 одсто од основне плате од обрачуна јануарске плате у 2024. години;
6. Влада Републике Србије је извршила измену Уредбе о коефицијентима за обрачун и исплату плата запослених у јавним службама и повећала коефицијенте за занимања портир, чувар, кувар, домар… ИИ степен стручне спреме на 9,69, за занимања административних, финансијско-књиговодствених радника… ИВ степен стручности на 9,73 и коефицијент за домара и кувара са В степеном на 9,75;
7. Влада је донела Закључак да се да сагласност за расписивање јавних конкурса на неодређено време за радна места за 30 одсто и више норме, која су упражњена закључно са 31.12.2020. године.
8. Влада Републике Србије је развијала социјални дијалог са синдикатима и интензивирала рад радних група и комисија, а у циљу побољшања материјалног положаја запослених и решавања проблема у свим делатностима образовног система у току 2024. и наставиће у 2025. години.
9. Изменама и допунама Кривичног законика, уведен је члан 344б, којим се напад на запосленог у установи образовања третира као посебно кривично дело.
У допису се наводи и да ће Министарство просвете и репрезентативни синдикати интензивирати преговоре о измени и допуни Посебног колективног уговора за запослене у основним и средњим школама и домовима ученика, у делу који се односи на договорено усаглашавање у члану 18. и члану 19. ПКУ, где ће се дефинисати усклађивање зараде са просечном зарадом у Републици Србији у складу са захтевом репрезентативних синдиката.
Такође, преговори ће бити настављени и око преосталих чланова ПКУ како би се окончали у најскоријем року.
Министарство просвете је прихватило захтеве да у току преговора о изменама и допунама ПКУ-а, заједничким радом, дође до решења за укључивање норми запослених који раде у више школа (кроз дефинисање члана 5. ПКУ), истиче се у допису.
Министарство просвете напомиње да је изменом подзаконских аката омогућило смањење администрације, а ове мере ће се наставити и у 2025. години кроз унапређење функционалности еДневника.
Примена платформе Здравитас ће у целости бити преиспитана са тежњом да се електронски дневник користи за све потребе наставе физичког васпитања, пише у допису просветне власти школама.
foto FoNet/Instagram/Miloš Vučević
В.А Данас