Почетна » Министарство заштите животне средине: За загађење крива возила са застарелим моторима

Министарство заштите животне средине: За загађење крива возила са застарелим моторима

од admin
0 коментар

 

„У данима када нема грејања, топлана, када нема значајног индустријског загађења, али ни ветра ни кише да помогну, ваздух смо могли да видимо. Сада је и више него јасно да је саобраћај, његова висока учесталост, аутомобили и возила са застарелим моторима, драматично присутни загађивач, непријатељ нашег здравља и да је задњи час да сви тога постанемо свесни“, оценило је министарство.

У саопштењу се подсећа да извештаји Светске здравствене организације показују да је лош квалитет ваздуха у свету узрок смрти око седам милиона људи годишње, док у Србији сваке године умре 6.000 грађана.

„Сецијализована агенција Светске здравствене организације за испитивање рака означила је као доказани хумани канцероген издувне гасове дизел мотора“, навело је Министарство и подсетило да су претходни дани показали колико сами грађани драматично утичу на квалитет ваздуха.

Оно је оценило да су решења селективном коришћењу аутомобила, иновативним технологијама, замени енергената, улагању у постројења за пречишћавање ваздуха, у циркуларној економији, у зеленој градњи.

Пре неколико дана према апликацији за мерење квалитета ваздуха АирВисуал, Београд је био најзагађенији град у свету, док га је Агенција за заштиту животне средине оценила као јако загађен. С проблемом прекомерног загађења сусрећу се и други градови у Србији, попут Бора.

Квалитет ваздуха се поправио са променом временских прилика, односно кишом и ветром.

Пре неколико дана у Београду је одржан протест због загађења ваздуха у организацији Иницијативе Не да(ви)мо Београд, а Влади Србије и граду Београду предате су петиције са захтевима за конкретне мере. У тексту петиције наводи се да „како би се ситуација са загађењем ваздуха побољшала”, иницијатива Не да(ви)мо Београд сматра да је неопходно радикално побољшање јавног превоза, масовно озелењавање и пошумљавање града, промоција одрживе урбане мобилности, прелазак са фосилних горива на обновљиве изворе енергије, боља контрола индустријских загађивача, систематско праћење и извештавање о загађењу ваздуха и одустајање од свих штетних пројеката који ће додатно затровати ваздух градова, попут изградње спалионица.

Бета, Инсајдер

Можда ти се свиди

Оставите коментар