Почетна » Млади у Шведској напуштају родитеље са 19 година, у Србији тек у раним 30-тим

Млади у Шведској напуштају родитеље са 19 година, у Србији тек у раним 30-тим

од Други Пишу
0 коментар

Млади људи у Србији родитељско гнездо напуштају у просеку са 31,4 године, подаци су Еуростата за 2021. годину.

Еуростат је анализирао колико млади људи, у зависности од државе, у просеку имају година када одлазе из родитељског дома, пише Нова економија.

На нивоу Европске уније (ЕУ), млади родитељски дом напштају у просеку са 26,5 година. Ипак године напуштања куће у којој су одрасли зависе од државе до државе.

На нивоу ЕУ, млади у Португалу су најстарији у тренутку осамостаљења, односно имају 33,3 године, следе млади у Словачкој са 30,9 година, Грчкој, 30,7 година и Бугарској где имају 30,3 године када одлазе из родитељског дома.

Насупрот томе, млади у Шведској у просеку родитељски дом напуштају са 19 година, у Финској са 21,2 године, у Данска 21,3 године и Естонији 22,7.

У вец́ини северних и западних земаља, млади су у просеку напуштали родитељски дом у раним и средњим двадесетим, док је у јужним и источним земљама просечна старост била у касним двадесетим или раним тридесетим.

Мушкарци су, на нивоу ЕУ, током 2021. године напуштали родитељско домац́инство у просеку са 27,4 године, а жене са 25,5 година 2021. године.

Овај тренд је примец́ен у свим земљама, односно младе жене су у просеку напуштале родитељско домац́инство раније од младиц́а.

Еуростат је анализирао колико млади људи, у зависности од државе, у просеку имају година када одлазе из родитељског дома.

Највећи јаз међу половима пронађен је у Румунији, где су млади мушкарци отишли из родитељске куће у просеку ​​са 30,3 године, а жене са 25,6 година (4,7 година разлике), следи Бугарска (где је разлика 3,5 године у корист жена).

Насупрот томе, Шведска, Данска и Ирска забележиле су најмању јаз између младих мушкараца и жена које напуштају родитељски дом: 0,4, 0,5 и 0,9 година.

Родни јаз је био израженији у земљама у којима су млади касније напустили родитељски дом, а мање у земљама из којих су отишли ​​раније.

Нова економија/Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар