Држава није испунила захтев произвођача млека у Србији да се премија по литру повећа са десет на 20 динара и регрес по крави са 25.000 на 40.000 динара и нови протест је известан, рекао је власник фарме крава Дејан Трајковић.
Он је рекао да њихови захтеви нису испуњени и одбацио најаву председника Србије Александра Вучића да ће премија за млеко бити повећана на 15 динара по литру, а субвенција по крави на 30.000 динара.
„Произвођачи млека су бесни односом државе према тој грани пољопривреде. Корекција премије за млеко са 10 на 15 динара није повећање, јер је у том износу исплаћивана неколико месеци, па је почетком ове године смањена. Сада би, ако се испуни то обећање, била само враћена на претходни износ „, рекао је Трајковић који има фарму од 330 говеда, од чега је 160 млечних крава у селу Скореновац код Ковина.
Истакао је да ситуација у производњи млека никад није била гора јер су млекаре и трговинске куће увезле огромне количине млека када је јесенас, због небриге власти, смањена домаћа производња и сада је на тржишту вишак тог производа.
Додао је да су због енормног увоза млекаре смањиле цену млека домаћим произвођачима од десет до 25 динара по литру.
Трајковић је рекао да „држава има пара да плати страним компанијама раднике, а да само за пољопривреду нема“.
„Због тога што је власт водила лошу политику према пољопривреди треба да плати грешку. Нама је сада тешко и треба да нам помогну да се извучемо из кризе“, рекао је Трајковић.
Он је рекао да је нетачно да је регрес по грлу боља мера од премије за млеко, како тврди министарка пољопривреде Јелена Танасковић, јер би се тиме наводно спречило да је млекаре злоупотребљавају и за тај износ смањују цену млека јер држава ту помоћ исплаћује преко њих.
„Премија за млеко није цена млека, него подстицај за генетско унапређење сточарства који исплаћује држава и млекаре не могу да је злоупотребљавају и смањују цену млека за тај износ. Осим тога држава би тај новац могла да исплати директно произвођачу, а не да уплати млекари, а она произвођачу, и при томе искористи прилику да смањи цену млека као да су оне исплатиле премију“, рекао је Трајковић.
Председник удружења Сабор произвођача агропривреде Србије (СПАС) Зоран Милићевић рекао је да су незадовољни и сточари и други пољопривредници којима субвенције, не само да нису повећане, већ нису исплаћена ни сва дуговања из претходних година.
Министарка није адекватан саговорник пољопривредника
Пољопривредници, према његовим речима, у министарки Танасковић немају адекватног саговорника јер не познаје технологију производње у пољопривреди. Он је рекао да је, осим тога, Танасковић рекла да ће исплатити све заостале дугове, а сада тврди да није надлежна за оне дугове који су из периода пре него што је постављена на то место.
Он је навео да министарка Танасковић не разуме и да мера увоза кастрираних прасади по 125 евра по комаду не доприноси развоју домаћег свињогојства.
„Лоша политика према пољопривреди довела је до тога да су поклане крмаче и да нема прасади и сада се за тов увозе мушка кастрирана прасад да не би могла да се продужи сорта“, рекао је Милићевић и додао да се том мером додатно уништавају домаћи узгајивачи свиња.
Власник фарме оваца и старе сорте крава „буша“ Драган Аџић из села Шилопај у општини Горњи Милановац сматра да је недопустиво да држава за месец дана скрати рок за пријаву за субвенције за овце које су се први пут ојагњиле и аутохтоне сорте крава „буша“, свиња, „мангулица“, „моравки“, биволица и других врста стоке.
„До прошле године пријава за субвенције за први пут ојагњене овце и аутохтоне сорте подносила се два пута годишње, до јуна и за други део године до јанура наредне године, а прошле године уредбом је рок закључен 30. децембра и нисмо стигли да поднесемо пријаву“, рекао је Аџић.
Он је рекао да је по том основу требало да добије око два милиона динара. Министарка Танасковић је, како је додао, на једном од неколико последњих разговора са пољопривредницима рекла да држава није имала новац за исплату те субвенције, али да ће се оне, наводно, ове године исплаћивати.