Мрежа SafeJournalists тражи од ОЕБС-а, Европске комисије и Савета Европе да хитно предузму нешто у вези са нападима на српске медијске раднике

Мрежа новинарских удружења из региона,SafeJournalists послала је писмо г. Оливеру Вархелиију, европском комесару за проширење, г. Халему Десиру, представнику за слободу медија у ОЕБС-у и г-ђи Дуњи Мијатовић, комесарки за људска права Савета Европе, тражећи од њих да се хитно укључе у тренутна дешавања у Србији и да одлучно захтевају од српских власти да створе безбедно окружење за све медије и новинаре који својим посвећеним радом и праћењем уживо ризикују своје здравље и безбедност како би грађанима Србије омогућили приступ објективним информацијама о протестима на улицама Београда и других градова Србије.

admin
јул 10, 2020

0 коментара

4 мин читања
3

 

У писму Мреже се наводи да су новинарска удружења у региону згрожена насилничким понашањем према колегама из Србије. „Посебно смо забринути да су међу нападачима припадници жандармерије и полиције. Полиција би требало да створи услове да новинари свој посао обављају на безбедан и достојанствен начин у складу са националним законима и међународним стандардима. Снимци са протеста показују како се полицајци појављују у улози насилника који туку новинаре и онемогућавају им да раде. Они који би требало да заштите новинаре претворили су се у нападаче – то је пораз медијских слобода и свих других демократских вредности српског друштва. “

У писму се наводе информације о најмање 16 медијских радника који су нападнути у последња три дана:

7. јула, демонстранти су физички напали двојицу сниматеља новинске агенције Тањуг, а полицајци у цивилу покушали су да спрече новинарку ТВ Н1 Јелену Зорић и сниматеља Александра Цвркотића у снимању полицајаца који туку демонстранте у парку испред Председништва Србије. Исте вечери полиција је пендреком ударила Милицу Божиновић, новинарку портала Нова С.

8. јула репортер новинске агенције Бета, Жикица Стевановић, задобио је повреде главе након што га је напала полиција, док су његове колеге Лука Предја и Реља Пекић лакше повређени. Милица Божиновић и Наташа Латковић са портала Нова С такође су физички нападнуте од стране полиције која је покушала да их спречи да сниме протесте. Новинаре РТС-а Милан Срдић и Лазар Вукадиновић физички су напали демонстранти у Новом Саду, док су у Нишу демонстранти њихове колеге са јавног сервиса Србије физички напали и вређали.

9. јула, иако је протест протекао углавном мирно, фоторепортера портала Нова С Војислава Милованчевића брутално су напали мушкарци у црним мајицама са капуљачама. Милованчевић је оштрим предметом ударен у потиљак због чега је примљен у хитну помоћ. Његовог колегу из Нова С, Уроша Арсића, група мушкараца је гађала каменицама и повредила. Новинарки портала Инсајдер.нет Ирени Стевић пришла су два мушкарца која су зграбила телефон који је користила за снимање полицијског кордона. Један од њих рекао је да је из Безбедносно информативне агенције, али одбио је да покаже легитимацију.

На крају писма Мрежа наводи да је сваки напад на новинаре напад на јавни интерес, демократију и права свих грађана.

 Независно удружење новинара Србије је чланица СафеЈоурналистс Мреже која води базу података напада на медијске професионалце и Србији и региону.

Последње