БЕОГРАД, 3. јул 2025. – Регионална мрежа SafeJournalists, која окупља новинарска удружења из земаља Западног Балкана, упозорила је на драматично погоршање безбедности новинара и медијских радника у Србији. У саопштењу се наводи да су претње, застрашивање, физички напади и привођења новинара који извештавају са протеста постали свакодневица и да државне институције морају хитно да реагују.
„Ситуација је ван контроле. Захтевамо хитну заштиту новинара и медијских радника који извештавају са терена, нарочито у тренутку када широм Србије трају грађански протести против актуелног режима“, саопштава SafeJournalists мрежа.
Након што су студенти 28. јуна позвали на грађанску непослушност, у многим градовима започеле су свакодневне блокаде улица. Истовремено, новинари и фоторепортери који извештавају са лица места и бележе поступке полиције, постају мете – физички нападани, застрашивани и привођени.
Независно удружење новинара Србије (НУНС) је у последња три дана забележило десетине случајева притисака и насиља над новинарима. Посебно се издваја случај новинара недељника Радар Вука Цвијића, који је, и поред новинарске легитимације, током интервенције полиције испред Правног факултета више пута ударан штитом и лактом, одгуран и физички малтретиран, а покушано је и да му се одузме телефон.
Само вече раније, фоторепортер Алекса Станковић приведен је док је фотографисао разбијање блокаде. У полицијском возилу, како сведочи, полицајци су га тукли, захтевали да угаси Инстаграм налог и на крају поломили меморијску картицу из фотоапарата. Сумња се да је повод за насиље био снимак на ком се чује полицајац како вулгарно коментарише жене у пролазу, док је био на службеној дужности.
Мрежа SafeJournalists посебно истиче одговорност највиших државних званичника. Председник Србије Александар Вучић, назвавши запослене у телевизијама Н1 и Нова С „терористима“, подстакао је непријатељски однос према новинарима, што је резултирало и претњама смрћу, попут поруке новинарки Жаклини Таталовић: „Убити Жаклину! Нацртајте мету!“.
Фоторепортер Гаврило Андрић добио је више директних претњи преко друштвених мрежа, укључујући и поруке: „Убићу те, сисо. Ножем. У бубрег“, као и: „Има да те избоодем ножем у срце“.
И локални новинари су на удару. Епицентар прес из Чачка таргетиран је као „антисрпски медиј“, а новинарку Ин медије Верицу Маринчић полиција је легитимисала и запретила јој прекршајном пријавом, иако је показала акредитацију. Новинар Гласа Зајечара Миљко Стојановић пријавио је да га је до куће пратио дрон, што је изазвало узнемирење у породици.
Према подацима НУНС-а, од почетка године забележено је више од 160 случајева напада и притисака на новинаре – што је скоро колико и током целе прошле године.
„Новинари нису непријатељи државе – њихов задатак је да у јавном интересу сведоче о чињеницама. Напад на новинара је напад на демократију“, поручује SafeJournalists.
Мрежа позива све надлежне институције, а посебно Министарство унутрашњих послова и тужилаштво, да спроведу темељне истраге свих случајева и казне одговорне. Упозоравају да изостанак реакције подстиче атмосферу некажњивости и угрожава основна права.
На крају, SafeJournalists најављује да ће о свим инцидентима обавестити националне и међународне институције и наставити да пажљиво прати стање медијских слобода у Србији.