Почетна » Најновије упозорење РХМЗ-а: Поплавни талас на Дунаву данас стиже у Србију, на овом месту прелази границу редовне одбране од поплава

Најновије упозорење РХМЗ-а: Поплавни талас на Дунаву данас стиже у Србију, на овом месту прелази границу редовне одбране од поплава

од Други Пишу
0 коментар

Републички хидрометеоролошки завод уздао је упозорење да ће на Дунаву наредних дана водостаји ће бити у већем порасту, док већ данас прелази границу редовне одбране од поплава код Бездана.

Достизање и превазилажење граница редовне одбране од поплава очекује се код Бездана 19. септембра, код Апатина 20. септембра, а код Богојева, Бачке Паланке и Новог Сада 21. септембра са тенденцијом далјег пораста, пише Блиц.рс.

Водостај Дунава је у већем порасту са тенденцијом пораста наредна четири дана. Водостај Тисе је у стагнацији са тенденцијом стагнације и мањег колебања наредна четири дана. Водостај Саве је у умереном порасту са тенденцијом пораста наредног дана, затим опадања. Водостај Велике Мораве је у стагнацији са тенденцијом стагнације и мањег колебања наредна два дана.

Водостаји на Дунаву су у домену високих и средње високих, на Сави у домену средње високих, на Тиси у домену средњих, а на Великој Морави у домену ниских вредности за ово доба године.

Температуре воде на рекама у Србији крећу се: на Дунаву око 16.5 степени, на Сави око 19.5, на Великој Морави око 17.6, на Тиси око 20.3, на банатским водотоцима око 16.8. То је око просечних вредности температура воде за ово доба године.

Дунав се ближи ванредној одбрани од поплава
Дунав ће у наредна три дана на неколико локација премашити границу редовне одбране од поплава, док ће се у понедељак приближити граници ванредне одбране од поплава.

Дунав ће код Бездана већ сутра прећи границу редовне одбране од поплава, док ће наредних дана наставити да расте. У понедељак се очекује највиши водостај од 665 цм, док је граница ванредне одбране 700 цм.

Такође, слична ситуација ће бити и код Апатина, где ће у понедељак достићи водостај од 650 цм, док је граница ванредне одбране на 700 цм.

Код Бачке Паланке, ова река ће такође у понедељак премашити границу редовне одбране и приближити се ванредној са 565 цм, док је граница 650 цм.

У Новом Саду ће такође у понедељак Дунав имати највиши водостај са 535 цм и премашиће границу редовне одбране, док је граница за ванредну одбрану 700 цм.

У осталим деловима земље реке неће достићи границу редовне одбране од поплава, те је најкритичнија за сада Војводина.

Шта представља ванредна одбрана од поплава
Редовна одбрана од поплава се проглашава када водостај на реци достигне прописану границу (која је одређена за сваки речни сектор) и има тенденцију даљег пораста. Редовну одбрану од поплава проглашава надлежни водопривредни центар и она подразумева непрекидно осматрање и праћење стања одбрамбених насипа и објеката, наводи се на сајту РХМЗ.

Ванредна одбрана од поплава се проглашава када водостај достигне прописану границу и има тенденцију даљег пораста, или када то захтевају други разлози (дуго трајање водостаја изнад границе редовне одбране, стање насипа и објеката, наступање опасности од нагомилавања леда и др.).

Ванредну одбрану проглашава надлежни водопривредни центар и она подразумева непрекидно праћење стања одбрамбених насипа и објеката и отклањање негативних појава на њима. У случају да дође до преливања или неконтролисаног пробоја насипа као и контролисаног просецања насипа, проглашава се ванредно стање.

Ванредно стање проглашава надлежна угрожена општина, а подразумева изградњу локализационих насипа, евакуацију становништва и др.

У време трајања одбране од поплава Хидролошка служба Републичког хидрометеоролошког завода уводи ванредна хидролошка осматрања, додатно достављање података, хидролошких и метеоролошких информација и прогноза субјектима одбране од поплава и јавности.

Поплаве направиле хаос у Европи
Подсетимо, поплаве су увелико захватиле централну Европу, а према прогнозама очекује се да Дунав достигне ниво ванредне одбране од поплава у Мађарској, највероватније за викенд.

Врх поплавног таласа захватио је Мађарску у уторак увече. Разорне поплаве довеле су до девастације у Пољској, Аустрији, Чешкој, Словачкој и Румунији, а према најновијим информацијама, најмање 20 људи је страдало широм Старог континента.

Foto: TANJUG/ FOTO HINA/ ROBERT KOREN

Блиц/Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар