Данас је почео рани јавни увид измена и допуна просторног плана подручја посебне намене за Београд на води из чијег графичког дела се види да је планирано да се на подручју Београдског сајма изузев Хале 1 граде стамбени објекти висине од 70м до 120м. За стамбене објекте је планирано да заузимају до 70% површине парцеле. Наручилац израде плана је фирма Београд на води доо, а носилац израде плана је Агенција за просторно планирање и урбанизам Републике Србије чији је директор Ђорђе Милић, бивши помоћник Министра грађевинарства Горана Весића.
Заштићена парцела на којој се налазе Хале 1, 2 и 4 Београдског сајма је видно смањена тако да обухвата само узак простор око Хале 1. Димензије парцеле из просторног плана се поклапају са графичким делом штетног и противзаконитог урбанистичког пројекта који је Министарство грађевинарства потврдило у фебруару ове године и којим је овим смањењем површине заштићене парцеле насилно скинута заштита са Хала 2 и 4 Београдског сајма.
За споменик културе Фабрику Хартије Милана Вапе познатију као Југошпед на Савском венцу је планирано да буде претворена у музејски простор. Ово се поклапа са претходним најавма Министра финансија Синише Малог да ће ту бити премештен Музеј Николе Тесле уместо како је претходно планирано да он буде премештен у Термоелектрану „Снага и светлост“ на Дорћолу што би и била прикладнија локација.
Осим Београдског сајма је изменама просторног плана планирана изградња станова и на парцелама уз комплекс споменика културе Старе шећеране на Чукарици. На овим парцелама поред Хиподрома су се некада налазила складишта НИС-а, а пре 3 године их је на јавном надметању купила фирма Београд на води доо. Изменама просторног плана се на овом потезу планирају стамбени објекти висине до 80м који ће заузимати до 70% површине парцеле.
На Новом Београду у Блоку 18А је изменама просторног плана угрожено заштићено станиште „Зимовалиште малог вранца.“ На заштићеној парцели је просторним планом планирана изградња стамбено-пословних објеката висине до 32м. У непосредној близини заштићеног природног добра је планирана и изградња комерцијалних објеката висине до 32м што ће зеленило на овом подручју свести на ниво статистичке грешке.
Рани јавни увид за измене просторног плана за Београд на води траје само 2 недеље, до 21. августа. Апелујемо на грађане да у што већем броју поднесу примедбе Агенцији за просторно планирање и урбанизам Републике Србије на овај штетни план и спрече даље уништавање Београда. Сви заинтересовани могу да преузму документацију на следећем линку: : https://www.beograd.rs/cir/gradski-oglasi-konkursi-i-tenderi/1810457-rani-javni-uvid-povodom-izrade-izmena-i-dopuna-prostornog-plana-podrucja-posebne-namene-uredjenja-dela-priobalja-grada-beograda—podrucje-priobalja-reke-save-za-projekat-beograd-na-vodi/