Перса Томић (91) двапут је рањавана током Другог светског рата, четири пута одликована, од своје 15. борила се за ову земљу, а сада – уместо да ужива у старости, она се и даље бори, али против исте оне државе због које није штедела живот.
У Првој крајишкој бригади прошла је Други светски рат, битку на Сутјесци, Десант на Дрвар, све те борбе је преживела, али како каже, пред њом је она најтежа.
Уместо помоћи државе, избацили су је из стана у Жаркову који је са супругом, пензионисаним капетаном ЈНА, добила од војске на коришћење на одређено време.
– Тражили смо да откупимо тај стан, међутим, они су то игнорисали. Ђорђе је преминуо 2000. године, а након тога Фонд за социјално осигурање војних осигураника продужио ми је уговор на коришћење на годину дана. Ишла сам и после тога, они су рекли да ће све то они завршити, нико ме ништа није обавештавао. Након тога сам преко суда тражила да закупим тај стан, али сам, нажалост, спор изгубила, иако ми никада нису навели разлог што тај стан не могу да откупим – прича нам Перса.
То није све, после изгубљеног спора, који је трајао 13 година, поред уредних папира, Фонд од ње, осим стана, тражи и обештећење од готово 9.000 евра. Суђење је заказано за септембар, али Перса нити има новца да плати адвоката нити има 9.000 евра.
– Крварила сам за ову земљу, а они су ме избацили на улицу. Шта ћу, где ћу са овом малом пензијом. Скоро ће две године како су ме избацили из тог стана, од тада се стално селим и живим као подстанар. Рањавали су ме и меци и гелери. Ратне ране нису ништа наспрам ове живе ране коју ми је нанела рођена земља, за коју смо се борили и мој супруг и ја – тужна је хероина.
Фонд од Томићеве тражи обештећење јер су током периода који је провела у стану неком другом плаћали смештај.
– Ништа ми нису понудили осим улице. Какву сам ја то штету причинила па сада морам да им плаћам? Осећам се прогоњено и повређено. У рату сам била болничарка, не знам колико сам живота успела да спасем, а сада не знам како себи да помогнем – каже дрхтавим гласом Томићева.
Перса се из Вршца крајем педесетих са супругом преселила у Високо, а одатле су 1992. избегли у Србију. Тамо је све покрадено, па и ордење које је добила.
– Кажњавају ме пред смрт, јадна је оваква држава – завршава Перса.
Министарство одбране
ФОНД ПОСТУПАО ПО ЗАКОНУ
Министарство одбране наводи да жали због ситуације у којој се нашла Перса, јер је сплет околности које је она иницирала покретањем судског поступка довео до тога до остане без стана:
– Наглашавамо да су Министарство одбране и сам министар спремни да прихвате иницијативу за проналажење решења којим би се на хуман начин збринула Перса Томић, уколико се за то нађе било какав правни основ. Њена тужба је одбијена, а Фонд је све време поступао на законит начин – одговорено је из Министарства одбране за Курир.
Курир / Мина Бранковић