Иритантни, упорни, непрестани кашаљ, који може да траје шест до осам недеља, јавља се код све више грађана у Србији, а лекари, специјалисти пулмологије, не могу да поставе дијагнозу, нити да установе тачан узрок за оволику појаву кијавице и кашља, који није алергијски.
У Градском заводу за плућне болести и туберкулозу, пулмолошкиња др Весна Радуловић, специјалиста пнеумофтизиологије за Нова.рс каже да овај кашаљ не спречавају ни антибиотици, различити сирупи, ни антихистаминици, да нема лека, већ да морају да сачекају да прође “сам од себе”, али ако траје дуже од 15 дана, свакако се саветује лекарски преглед.
“Шта год да дајемо од терапије – не помаже. Људи масовно долазе са кашљем, без икаквих других симптома, а да немају алергије. Покушавамо да смиримо тај кашаљ са антибиотицима, антихистаминицима, различитим сирупима за кашаљ, али он не престаје, а код појединих пацијената потраје шест до осам недеља”, прича др Радуловић.
Савет пацијентима је да оду на преглед, ураде снимке, па ако су сви налази добри, да сачекају да прође.
“Звучи невероватно, али тај упорни кашаљ, углавном заиста прође сам од себе, али тек после више од месец дана. Разумљиво је да су људи преплашени, да помисле на свакакве дијагнозе. Међутим, у највећем броју случајева, када урадимо снимак плућа и комплетне прегледе, испостави се да је све у реду, да су сви налази чисти. Пацијенти немају температуру, имају апетит, нема малаксалости, повраћања, болова, никаквих других симптома, осм кашљања”, наводи докторка.
Она објашњава да овај кашаљ неме везе са коронавирусом.
“Пацијенти су негативни на ковид, а ово је свакако нешто друго, јер да имају корону, било би и других симптома. Имамо и ковид позитивне пацијенте, сви су са благом формом, имали смо само једног теже оболелог”.
Загађен ваздух
Кашаљ је, истичу лекари, последица оштећења слузница, али и загађеног ваздуха.
“Нико не зна шта све удишемо по цео дан. Кад вам људи кажу ‘видим ваздух’, а не би требало, мисле на издувне гасове и бројне штетне материје, које улазе у наше дисајне путеве и надражују кашаљ. Овде је у питању нека чудна форма вируса, која оштети човеку слузницу дисајног тракта, уђе у ћелије, оголи нервне завршетке, који се потом лако иритирају само присуством дима, променом влаге у ваздуху и слично. Потребно је месец до месец и по дана, да се та слузница обнови и да кашаљ престане. Кад питам пацијенте, кад су почели да кашљу, кажу да је све кренуло са цурењем носа, наставило се кијањем, па кашљем, што указује на алергије, али они нису ни на шта алергични”, закључује пулмолошкиња.
Докторка саветује све грађане да се јаве лекару, ако кашаљ траје више од 15 или 20 дана.
“Ако пацијент примети гушење, звиждање у грудима, отежано дисање, мора се хитно јавити доктору. Код појединих има и алергијске компоненте, неки су слабијег имунитета, недвно су оперисани или прележали неки тежи облик вируса, па им се овај непрестани кашаљ брзо и лако увуче у организам”, наглашава докторка Радуловић.