Почетна » Нема Савета РЕМ-а – нема јавности рада РЕМ-а

Нема Савета РЕМ-а – нема јавности рада РЕМ-а

од Други Пишу
0 коментар

Регулаторно тело за електронске медије (РЕМ) одбило је да поступи по Захтеву за приступ информацијама од јавног значаја који је НУНС упутио, јер је престао мандат члановима Савета Регулатора.

„Како према одредби из члана 9. став 1. Закона о електронским медијима, Савет Регулатора доноси све акте из делокруга рада Регулатора, укључујући и доношење аката из области обезбеђивања јавности рада Регулатора, то Регулатор није у могућности да поступи по вашем захтеву док не буду изабрани нови чланови Савета Регулатора“, стоји у одговору на НУНС-ов захтев за достављање решења/одлуке којом се телевизији РТ издаје дозвола за емитовање програма у Србији.

РТ најавила почетак емитовања програма у Србији до краја године

Према писању медија главна уредница РТ и медијске групе „Русија севодња“ Маргарита Симоњан најавила је до краја године отварање телевизије у Србији, на српском језику.

Хтели смо да проверимо да ли је РТ тражила и добила дозволу за емитовање програма, али информацију о томе нисмо добили

Како је бивша председница Савета РЕМ-а Оливера Зекић остала да ради у Регулартору као ПР, питали смо да ли она може да нам одговри, међутим, до објављивања текста одговор није стигао.

У последњем Информатору о раду РЕМ-а који је објављен на сајту Регулатора, а који није ажуриран од јуна 2022. године иако је то законска обавеза свих органа јавне власти, у делу који се односи на поступање по захтевима за приступ информацијама од јавног значаја, није наведено да информација може бити ускраћена тражиоцу у случају престанка мандата чланова Савета РЕМ-а

У истом документу пише да су овлашћена лица за поступање по захтевима за слободан приступ информацијама од јавног значаја извршни директор/ка и начелник/ца правне службе, тако да није јасно зашто су као разлог одбијања да поступе по захтеву навели престанак мандата Савета РЕМ-а.

У смислу одговора који смо добили, потпуно је нејасно како Регулатор уопште функционише уколико сваки акт, а таквим актом очигледно сматрају и једноставан одговор на упућени захтев за слободан приступ информацијама, мора да буде макар и формално одобрен од стране овлашћеног лица из Савета.

РЕМ има свог директора и лица која су задузена за поступање по примљеним захтевима за приступ информацијама који не сме да буде блокиран због поступка избора чланова Савета.

Тразена информација је у јавном интересу, а поступање РЕМ-а по Закону о слободном приступу информацијама од јавног значаја и јавност рада РЕМ-а се на овај начин своде на пуку форму потпуно супротно интересу јавности. С друге стране, уочавамо да се друге информације објављују на веб страници Регулатора, иако би могли да закључимо да се и тај део јавности рада односи на надлезности Савета.

БИРОДИ и УНС добили исти одговор

Биро за друштвена истраживања (БИРОДИ) оценио је данас да Регулаторно тело за електронске медије (РЕМ) крши Закон о слободном приступу информацијама од јавног значаја зато што одбија да одговара на захтеве за приступ тој врсти информација док не буду изабрани нови чланови Савета тог тела.

БИРОДИ тврди да је РЕМ одбио да пружи информације које су од њега затражене и да на лош начин тумачи закон додајући да Повереник за слободан приступ информацијама од јавног значаја треба да „едукује РЕМ“.

И Удружење Новинара Србије објавило је данас да је упутило РЕМ-у Захтев за приступ информацијама од јавног значаја, али уместо информација које су тражили добили су већ поменути одговор да „Регулатор није у могућности да поступи по захтеву док не буду изабрани нови чланови Савета Регулатора“.

Фото Н1

Нунс

Можда ти се свиди

Оставите коментар