776
Информације о тачним локацијама камера нове генерације које препознају лица и регистрационе таблице „нису садржане ни у једном документу”, наводи се у одговору Министарства на захтев SHARE Фондације за приступ информацијама од јавног значаја, што противречи ранијим тврдњама директора полиције да су локације стационарних камера већ познате, као и да је пре одабира локација „израђено значајно испитивање и анализа догађања, пре свега кривичних дела на територији града Београда”.
На питање SHARE Фондације да ли је урађена процена утицаја обраде на заштиту података грађана МУП је, уместо одговора, навео да још није почела примена новог Закона о заштити података о личности, који намеће ову обавезу.
У одговору на захтев SHARE Фондације додаје се и да су сви документи о јавној набавци опреме за видео надзор у Београду заштићени ознаком „поверљиво”, као и да је за увођење еЛТЕ технологија у системе јавне безбедности Министарство 2017. године закључило Споразум о стратешком партнерству са кинеском компанијом Хуаwеи.
Реч је о компанији која је последњих година суочена са оптужбама САД и појединих европских земаља за индустријску и политичку шпијунажу у сарадњи са кинеским властима.
У SHARE фондацији подсећају да у Србији до данас није покренут процес израде закона који би уредио област видео-надзора у јавном простору. Софтвер који се примењује у идентификацији лица последње је у низу технолошких достигнућа које озбиљно задиру у права и слободе грађана, и представља важну тему јавне дискусије у демократијама широм света.
Детаљна анализа се може прочитати на сајту SHARE fondacije.